Horgászvíz bemutató - A Domolosi-horgásztó

Horgászvíz bemutató - A Domolosi-horgásztó

A horgászvíz bemutató írások ezentúl sűrűbben, de egyszerűbb formában jelentkeznek. Tartalmukat tekintve tényanyagokra, fotókra, konkrét tudnivalókra, segítő információkra koncentrálnak Az áttekinthetőbb és gyakoribb víz-ismertetésekkel az új horgászlehetőségeket keresők régi igényét igyekszünk kielégíteni. A vízbemutató nem több, de nem is kevesebb annál, mint amit maga a cím jelent: tehát bemutató. A szélesebb körű saját tapasztalatokról talán a fórumokban majd többet is megtudhatunk.

A Domolosi-víztározó Baranya megyében, Szigetvár mellett található, a városhoz tartozó Domolos, ill. Zsibót települések közvetlen közelében. Minden főúttól messze van ahhoz, hogy tényleg csendes legyen a környezet.

1985 októberében jött létre. Eredetileg mezőgazdasági és helyi vízgazdálkodási igények kielégítésére létesült, ennek eredményeként a már kezdetektől jelenlévő Vízmű és Városgazdálkodási Dolgozók HE kezelhette horgászatilag.

Néhány évre rá alakították ki a felette (északra) lévő víztározót, melyet azonban kizárólag egyesületi tagok látogathatnak. Még nyugodtabb, még természetesebb a közeg, így csak sajnálkozni lehet, hogy egyszerű vendéghorgászként nem horgászhatunk rajta. Ugyanakkor érthető is a korlátozás: miért ne őrizhetné meg az egyesület a tagoknak, ha mellette van egy napijegyes tó is...

A manapság már Domolos-Zsibót HE nevet viselő egyesületbe bekerülni egyébként igen nehéz, általában csak halálesetek, ill. kizárások után van lehetőség új tag felvételére.

A kényelmes, vízközeli parkolásra csak az aszfaltút mentén, a déli (dél-nyugati, nyugati), tehát a térképre tekintve a tó bal fertályán van lehetőség

A közel 12 hektáros tó érdekes és roppant változatos képet mutat. A csatorna-szerű, vagy talán ténylegesen is csatornaként definiálható keleti rész árnyas, akadós, vadregényes mintha egy eldugott holtágon, vagy csendes, lassú folyócskán lennénk.

A nyíltabb déli, nyugati terület homogén, náddal szegélyezett; egy részén mögötte fasorral, a délebbi oldalon pedig szintén sok fával, melyek közül egy-egy jócskán a víz fölé, ill. a vízre borul.

Az ezzel szemközti part egyszerűbb, puszta nádas, sásos, nem sokkal a szegélyzóna mögött már emelkedik is felfelé a terep, a domb nyílt oldalában egy magasles áll.

Árnyak közt az alsó egyenes egyik beállójában. Szemközt jobbra a kis öblöcske, kismértékben beékelődő part egy részlete

A keleti részen benyúló keskeny földnyelv helyenként megszakad, valójában hidakkal összekötött szigetecskék alkotják. Ennek a földnyelvnek a felső részéről elérhető öblöcske viszonylag sekélyebb, „amuros”-ként számon tartott pálya, de hatalmas harcsaforgások is borzolják néha vizét, ill. a kicsit lejjebb, beljebb lévő vizeket. A (fél)szigeten és több helyütt is padokkal, asztalokkal találkozhatunk. A kép hangulatos, a szándék nem erőltetetten piknikszerű, inkább „mindenre gondoló”.

A csatorna déli vége, a szakadozott félszigettel, és egy középső rész, a klasszikus csatorna-látvánnyal.

A nyugati sarokban horgászni tilos, erről tábla tájékoztat.

A víz körülbelül másfél méter mély, a legmélyebb pontok 2,5 méter mélységűek. A fenék iszapos, helyenként keményebb, jellemzően akadós, néhol simább részekkel. (A legtöbb vízre persze ez elmondható, de ide ténylegesen igaz is).

A félszigetről nyugat felé pillantva a képen, a tó északi partja látszik: jobb oldalon a kis kiszögelléssel, előtérben egy fányi szigettel; „nagyon” háttérben (bal oldal) a kíméleti terület sejlik

Az elmondások szerint, a tó születésekor 8-10 darab drávai kis harcsát telepítettek bele, talán ezek egyikével sikerült találkoznia annak a szerencsésnek, aki a 2004-es tavasz folyamán egy 74 kilós óriást segített ki a partra.

A helyi harcsázók termetes úszókkal ellátott szerelésen kínálják fel a csalit, amit többnyire igen távolra, a tó közepe felé eső akadók környékére hajigálnak.

Békéshalakra is horgásznak errefelé, igazán a kívánt faj határozza meg a módszert, mely természetesen legtöbbször a ponty-amur duettre való fenekezés.

Nem egy agyontelepített vízről van szó. Évközben (nyáron is) ugyan történnek telepítések, ám önmagában ez még semmit nem mond. Számomra inkább a csuka és az amur egyedi, 50 cm-es méretkorlátozása szúrt szemet a helyi horgászrendben, ami viszont talán jelenthet valamit.

A nyugati part fasora délutánra árnyékot vet az alatat húzódó, beállókkal teli szakaszra. Itt főként az úszós, fenekezős békéshalazás dívik
A látvány szép az északi oldalon is. Itt a sásos szegélyt csak néhol színesítik fák. Az elérhető víz mélysége másfél méter körüli

A part rendben tartott, és szép is, ugyanakkor könnyen megközelíthető. Lehet, hogy csak korán jártam ott, de még a tisztaság is szembetűnő volt.

,"s","75%","k"]Tudnivalók

Jellemző halak:

ponty, amur, csuka, süllő, harcsa, dévér, kárász, törpeharcsa, feketesügér, keszegfélék

Rekordok:

amur 15 kg, harcsa 74 kg

Telepítés:

tavasz, ősz (+ év közben)

Szabályok:

csuka 50 cm, amur 50 cm, feketesügér 30 cm; ponty: nincs fajlagos tilalom

Horgászidő:

napkeltétől - napnyugtáig

Elvihető:

2 nemeshal + 3 kg egyéb

Csónakos horgászat:

nincs

Napijegy ára:

2000 Ft; ifjúsági 1000 Ft

Váltható: helyben:

Zsibót, Igmándy u. 13. (A tó közvetlen közelében)

További infó:

Keresztúri Attila - 30/670-5505, Heninger Zsolt - 30/300-7251; HE iroda: Szigetvár, Radován u. 11.

[-doboz]

Domolos térképe

Megközelítés

Pécs felől 6-os úton- Szigetvárig, onnan Kaposvár felé - Szigetvár után Zsibót felé jobbra - a

bekötőút a tóhoz vezet.

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.