Mezőhegyes
A vidék kedvező természeti tényezőinek köszönhetően ősidők óta lakott volt., és a terület a honfoglaló magyarok számára is jelentőséggel bírt. Az 1200-as évek elején II. András németeket telepített be, a tatárjárás megpróbáltatásai után pedig IV. Béla menekült kunoknak adta szálláshelyül. Az adományozások során egymást váltották az urak a vidéken. A török hódoltság elején még 31 házat számláltak, majd teljesen elnéptelenedett. A török után ismételten csak egymást váltották a tulajdonosok, így az itt maradó kevés számú lakost súlyosan kizsákmányolták. Amikor a kincstár Mezőhegyest 1784-ben birtokba vette, a környék teljesen lakatlan pusztaság volt.
Mezőhegyes újjátelepülését Csekonics József vérteskapitánynak köszönheti, akinek javaslatára II. József a katonai ménesintézetet itt létesítette. Kétszáz kőműves és százötven ácsmester kezdte meg a mindmáig impozáns épület-együttes kialakítását.
A telepen lovak mellett szarvasmarha tenyésztéssel is foglalkoztak, a gazdag föld pedig biztosította a megfelelő takarmány ellátást. Az átlagos állatlétszám 5000 darab ló és 10000 darab szarvasmarha volt, egy időben a lovak száma elérte a 13000 darabot is. A szabadságharc előtt az átlagos létszám 1300 fő volt, zömmel vegyes nemzetiségű katonai személyzet.
1867-ig Mezőhegyes közvetlenül Bécsből irányított katonai intézmény volt, és 1869-ben került magyar állami tulajdonba. A polgári irányítás mellett 1944-ig katonai méntelep is működött itt.
A II. világháborút követően kissé megváltozott a település képe, mivel a földosztással kisebb gazdaságok is létrejöttek és a ménes központtól északra egy új település nőtt ki a földből.
Az itt lakók életét továbbra is a mezőgazdaság határozta meg. A település 1971-ben nagyközségi rangot kapott, majd 1989-ben várossá nyilvánították.
Érdemes a városban egy kicsit kószálni, megismerkedni a ménes birtok építészeti emlékeivel, és ellátogatni a közeli Makói Hagymatikum Gyógyfürdőbe, egy kis testi kényeztetésre.
Azért ne feledkezzünk meg a mezőhegyesi Békás tóról sem, ahol csodás halak várják, hogy pózolhassanak velünk a fényképezőgép előtt!!!!
Forrás: www.mezohegyes.hu
Mezőhegyes
Mozgasd az egeret a térképen!
Térkép betöltése…