Tavaszindító feederezés a Füzespart Horgásztavon

Tavaszindító feederezés a Füzespart Horgásztavon

Alapvetően az élet minden területére igaz, hogy nézőpont kérdése csupán, miként értékeljük és hasznosítjuk a helyzeteket, eredményeket. A legutóbbi horgászatomat lezárva magam is hasonló gondolatokkal összegeztem a vízparton töltött órákat, mivel egy kifejezetten nehéz, frontos kora tavaszi pecát tudhatok magam mögött, ahol a végére sikerült ugyan néhány szép halat fogni, mégsem úgy alakult, ahogy azt előzetesen terveztem. És mi ezzel a gond? Semmi! Nem sokkal az állandó éjszakai mínuszok után, szélsőségesen hideg vízben becsülni kell minden kapást és örülni annak, hogy egyáltalán pontyot érinthet az ember keze! Ezúttal nem a nagy halaké lesz a főszerep, viszont ha szeretnétek néhány fogós tavaszi pontyos praktikát tanulni, klikk az írásra és tartsatok velem!

Információ a vízterületről és a horgászhely kiválasztása

Ahogy a legtöbb horgász, a téli, üres időszak alatt én is a felszereléseim rendezgetésével és újabb vízterületek utáni nézelődéssel töltöttem az időt, s így sikerült megtalálni a mai horgászat helyszínét, ami nem más, mint a dunavarsányi Füzespart Horgásztó. Pontosabban horgásztavak, mivel két különálló víz található egymás mellett a birtokon, viszont ezek közül jelenleg csak az „1-es tó” kínál lehetőséget a horgászatra. A „2-es” fejlesztési munkálatai még folyamatosan zajlanak, várhatóan 2019 tavaszán fog megnyitni, kiváló lehetőségeket kínálva a nagyhalas horgászat szerelmeseinek. Én korábban még nem jártam itt, nem voltak a tóról tapasztalataim, viszont a neten talált infók alapján elég szimpatikusnak tűnt, így elhatároztam, hogy a tavaszi, első pecáim során teszek vele egy próbát. Amit az „1-es” tóról tudni érdemes, hogy 6 hektár az alapterülete, partja pedig náddal szegélyezett, e nádasok választják el a horgászállásokat. A víz (amely egyébként kristálytiszta) átlagmélysége 5 m. (!) A tó egyik hosszanti oldalán 10 db horgászstég található, a párhuzamos hosszanti oldalon pedig szaletlivel ellátott parti helyek, valamint bérelhető faházak (4 db) biztosítják a kényelmes horgászatot. További két „úszózó” stég található a parkoló felőli rövidebb oldalon.

Kora tavaszi horgászatom helyszíne a dunavarsányi Füzespart Horgásztó volt

Időjárás és vízhőmérsékleti adatok

Ha ezt a részt minden részletével le akarnám írni, egy oldal is kevés lenne hozzá… Ahogy a tavasztól megszokhattuk, ez az évszak meglehetősen szeszélyes és változékony. Ezt a horgászat napján is volt módom megtapasztalni, mivel a borult, felhős idő és a napsütés többször is váltotta egymást a nap során. Amikor reggel megérkeztünk, kipakoltunk és megkezdtük a horgászatot, az egész égbolt egy egybefüggő szürkeség volt, majd délelőtt, a néha meg-megerősödő szél elvitte a felhőket és kisütött a nap. Később ez megint a másik véglet felé változott, késő délután pedig ismét derültebb ég volt felettünk. Ezt az állandó változást én is megéreztem, mivel dél környékén már fájdalomcsillapítót kellett bevennem, annyira fájt a fejem… Nem is csoda, hogy a délelőtt nagy része gyakorlatilag kapás nélkül telt, a fronthatás a halak viselkedésére is rányomta a bélyegét. Ahogy említettem, a víz hőmérséklete szélsőségesen hideg volt, mindössze 6-7 Celsius-fok. Ilyen körülmények mellett bizony a horgász igyekezete ellenére is könnyen bele lehet szaladni egy betlibe, így már annak is örülök, hogy végül ez nem így lett…

Felszerelés összeállítása

Általában szeretem párban, összhangban használni a felszereléseimet, de tavaly egészen rákaptam a változatosságra, ezért ezúttal is két különféle felszerelést raktam össze erre a pecára. A rövidebb távú horgászathoz egy Pro Method Feeder 3,90-es Heavy botot, rajta egy Pro Method 6000-es orsóval, míg a némileg nagyobb távolságú, úgyszintén kereső horgászathoz a TEAM FEEDER Master Carp Pro 3,90 Long Cast botomat késztettem elő a hozzá illő Long Cast LCS 5500-as orsóval. Alkalmazkodva a tiszta vízhez, illetve a gyanakvó, óvatos halakhoz mindkét orsó dobjára egységesen Super Sensitive monofil főzsinórok kerültek. A végszerelékeket illetően egyszerű bordás kosaras, fél-fix összeállításokat használtam, amelyek remekül tartották a darabos összetevőkkel dúsított etetőanyagot. Mivel eléggé magas vízoszlopon át kellett lesüllyednie a tölteteknek, ennek igazán fontos szerepe volt, mivel így nem távozott az etetőanyag idő előtt a bordák közül.

Két különböző bottal vártam a kapásokat, a nagyobb dobásokhoz a jól bevált Master Carp Pro LC-t használtam, a kisebb távolságokhoz pedig az újdonság Pro Method Feedert
Long Cast LCS 5500 és Pro Method 6000 orsópáros került a pálcákra

1. felszerelés
Bot: By Döme TEAM FEEDER Pro Method Feeder 3,90 H
Orsó: By Döme TEAM FEEDER Pro Method 6000
Zsinór: By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive Line 0,22 mm
Végszerelék: Erre a botra egy 30 grammos, Pellet Feeder Complete kosaras végszereléket készítettem. A főzsinórra fűzött kosár rendszerén annyit módosítottam, hogy a gyárilag hozzá tartozó forgó helyett egy Guru Speed Bead gyorskapcsot kötöttem az aljára. Ez a kiegészítő éppen belepasszolt a kosár gumihüvelyébe, viszont kapáskor szépen kipattant onnan, így megtartotta az eredeti fél-fix koncepciót, viszont az előkecserét lényegesen könnyebbé, gyorsabbá tette. Az ebbe rögzített Haldorádó Braxx Pro 0,10 mm-es horogelőkém hosszát 12 cm-re állítottam be, horgom pedig elsőszámú favoritom, a Gardner Covert Dark Mugga volt. Ezt 8-as méretben használtam, 10-es csalitüskével megkötve.

2. felszerelés
Bot: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 3,90 Long Cast
Orsó: By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 5500
Zsinór: By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive Line 0,20 mm + Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm a bot kétszeres hosszában
Végszerelék: Erre a botra régi nagy kedvencem, a klasszikus Pellet Feederes rendszer került. A fonott előkezsinórra egy 35 grammos Haldorádó Pellet Feeder kosarat szereltem, felette egy L-es gumiütközővel, alá pedig szintén egy praktikus Guru Speed Bead gyorskapcsot kötöttem. Az előkém ebben az esetben 0,12 mm-es Braxx Pro volt, azonosan 12 cm-es hosszban, illetve ugyanazzal a Gardner Covert Dark Mugga horoggal, az eltérés mindössze annyi volt, hogy nem csalitüskés, hanem hajszálelőkés kialakítással, egy közepes gumiütközővel kombinálva készítettem el.

Egyszerű, de annál hatékonyabb bordás kosaras, fél-fix összeállításokat használtam, amelyek remekül tartották a darabos összetevőkkel dúsított etetőanyagot

Csalogatóanyagok kiválasztása

Mivel korábbi tapasztalatokkal nem rendelkeztem a tóról, azokra az információkra támaszkodtam, amiket vendéglátónktól, Novák Lászlótól kaptam. Elmondása szerint a hallisztes, büdös csalogatóanyagok működnek jobban, ezekkel érdemes készülni az itteni horgászatra, így kora tavasszal is, ezért így is tettem. Két olyan alternatívával készültem, amik egyaránt „büdös jellegűek”, de eltérőek és máskor már bizonyítottak hideg vízi körülmények mellett.

A Brutális Máj Fluo Micro Method Feed Pellet és a Fűszeres Tintahal SpéciAdditive nagyon ütős páros, ami hideg vízben is jól teljesít!

Hallisztes - Fűszeres Tintahalas hideg vízi recept:

  • 0,5 csg Top Method Feeder Total Fish
  • 0,5 csg Top Method Feeder Premium Halibut
  • 200 g Big Feed C6 Pellet Tintahal
  • 120 ml SpéciAdditive Fűszeres Tintahal
 

Hallisztes - Fűszeres Tintahalas hideg vízi receptem összetevői
Bekeverésre vár a három száraz komponens
Miután összekevertem és megnedvesítettem a Total Fish + Premium Halibut etetőanyagokat, egyszer áttörtem egy 2 mm lyukbőségű rostán
Az optimális állag elérése után jöhetett az etetőanyaghoz az extra Big Feed C6 Pellet! Ebből bő két marékkal adagoltam a keverékbe
A Big Feed C6 Pelletek sokféleképpen használhatóak, többek között etetőanyagok beltartalmának dúsítására is. A tintahalas változat kiváló kiegészítője a hallisztes keverékeknek!
Igazán tartalmas kis koncentrált adagok kerültek az etetőkosarakba!
A SpéciAdditive Fűszeres Tintahal gazdag forrása a magas minőségű aminosavaknak, markáns íze, aromája révén pedig egy csipetnyi fűszerrel és Robin Reddel is különlegesebbé tette a halas etetőanyagot

A csalikat illetően kettő változatra szűkült a kezdeti kavalkád: próbálkoztam sokféle típussal, mérettel, színnel, ízesítéssel, de kettő olyan emelkedett ki a sorok közül a végére, amivel többször is eredményes voltam és sikerült megoldani velük a halfogást. Tulajdonképpen mind a kettő egy pellet csali és valamilyen élő csali – csonti, vagy épp giliszta – egyvelege volt. Érdekes volt, hogy hiába kísérleteztem kisebb méretű csalikkal, valamiért ezekre aznap nem volt érdeklődés, nem igazán tudtam velük kapást elérni. Egy kárászt fogtam mindössze az egyik ilyen változattal, ám annál inkább jól működtek a nagyobb méretű Oldódó Fluo Lebegő Pelletek az élő csalik plusz csáberejével kiegészülve. Véleményem szerint ez leginkább azért lehetett, mert nagyon hideg volt még a víz, ráadásul kifejezetten mély vízben horgásztam, és bár volt kivétel, a kapások többségére egészen sokat kellett várni. 40-50-60 perc is eltelt, mire egy-egy ponty elhúzta az adott csalit, s szerintem ezek a szép lassan, folyamatosan oldódó pelletek, amik a vízbe érkezés pillanatától az utolsóig, szüntelenül dolgozva nyomták ki maguktól a csábító aromákat, gyakorlatilag megvárták a pontyot és ennyi idő eltelte után is ugyanolyan csábító falatot kínáltak nekik, mintha hamarabb megtalálták volna valamelyiket a fenéken. E csalikban, illetve felkínálási módjukban közös, hogy precízen balanszírozva dobtam be őket a halaknak, az egyik egy csalitüskés, míg a másik egy hajszálelőkés variáció volt. Íme, ezek összetevői, valamint elkészítésük lépésről lépésre:

A horgászat legeredményesebb csalijai az Oldódó Lebegő és Oldódó Fluo Lebegő Pelletek, valamint az élő csalikat kombinációi voltak

1. csali: Oldódó Lebegő Pellet Mézes Pálinka 16 mm + csonti

Az 1-es csalivariáció elkészítéséhez első lépésben a csontikat tűztem a csalitüskére, ezekből 4-5 db-ot használtam…
… ezután következhetett a pellet szem, amit a szokásos módon, hosszában tűztem fel
El is készült a Mézes Pálinkás - csontis pontyfalat!

2. csali: Oldódó Fluo Lebegő Pellet Brutális Máj 16 mm + giliszta

A 2-es csali esetében, elsőként egy TEAM FEEDER 001-es extra vékony csalitűre fűztem egy gilisztát, majd egy Brutális Máj pelletet, s végül a másik végén is megtűztem a gilisztát
Ezt szépen apránként áthúztam a fűzőtűről a hajszálelőkére, majd felülről egy M-es gumiütközővel, alul pedig egy egyszerű műanyag stopperrel rögzítettem
Gondosan ügyeltem a csalik precíz kikönnyítésére, balanszírozására. Ezek mentették meg a horgásznapomat!

Irány a Füzespart Horgásztó!

Korai ébredés, bepakolás, indulás Csaszihoz, pacsi, egy jó erős feketekávé a benzinkúton és már gurultunk is Dunavarsány felé. Kicsit túl is biztosítottam magunkat az indulásunk időpontjával, mert végül bő fél órával hamarabb értünk oda a tervezettnél, de ennél nagyobb bajunk soha ne legyen! :) Bezzeg, ha nem így kalkuláltam volna, tuti biztos, hogy araszoltunk volna, amíg el nem érünk Gyömrőig, sajnos az ilyen esetek mostanság elég gyakoriak…

Botok a helyükön, indulhat a horgászat!

A vízpartra érkezve hamar elfoglaltuk a horgászhelyünket, majd összeraktam a felszereléseket. A 2-es faházas helyet kaptuk meg erre a napra, ami baromi szimpatikus és kényelmes volt. Már az első pillanatban, ahogy a komfortos kis faházba beléptem, azt gondoltam, itt akár egy hetet is el tudnék tölteni… Ez most nem az a peca volt, így nem is időztem „fent” sokat, inkább a székemben ülve vártam a kapást! Az elsőre nem is kellett sokat várnom, kb. egy óra múlva már egy szép, 3-as forma tőpontyot tarthattam a kezemben, így hát igazán biztatóan alakult a kezdés!

Az első ponty biztatóan indította a reggelt, de utána alaposan meg kellett dolgozni a következőért!

Sajnos nem így folytatódott a halfogás, gyakorlatilag a délelőtt további része eltelt pontykapás nélkül. Nagyon igyekeztem, hogy ezen változtassak, de mintha lefagytak volna a halak, semmi aktivitást nem láttam. Az időjárás közben folyamatosan változott, ami nemcsak a halakra, de rám is rossz hatással volt. Mire ebédidőhöz értünk, alaposan el is kedvetlenedtem, s ami ennél is rosszabb volt, olyan nyomasztó fejfájás telepedett rám, hogy megmozdulni sem nagyon akaródzott. Szerencsére a fájdalomcsillapító megtette a hatását, hamarosan új lelkesedéssel kezdhettem neki a délutánnak. Nem sokkal ebéd után végre megtört a jég, újra pontyot meríthettem!

Végre, újra ponty a merítőben! Nem egy óriás, de remekül dolgozott vele a Pro Method Feeder!
Nagyon jó erőben lévő tavaszi potyónak örülhettem
Természetesen minden hal szabadon távozhatott
Nem töri össze a mázsát, de legalább egy újabb ponty a hideg vízből!
Ez a ponty is a Brutális Máj pellet + giliszta kombinációt szippantotta fel
A napnyugta utáni első percekben érkezett ez a tőponty, ami úgy fellelkesített, hogy újraterveztem a horgászat időtartamát…

Az utolsó „nappali” halam megfogása után azon morfondíroztam, hogy délutánra egész szépen alakult a horgászat, de talán lehetne ez még szebb, még több is, ha belepróbálnék az éjszakába… Nem így készültünk, nem is ez volt a terv, de végül nem bírtuk megállni és csak ott maradtunk. Eljött az éjszaka, teljesen besötétedett, én pedig izgatottan vártam, mit hoznak a sötétség órái!

Úgy gondoltam, hogy a sötétedés utáni órák hozhatnak még némi pluszt, én pedig szerettem volna megadni ennek a lehetőséget, úgy döntöttem tehát, hogy belepróbálok a jéghideg éjszakába!
Kézben az éjszaka első pontya, már nem maradtam hiába! :)
Hamarosan megérkezett a következő!
Egy szép tőponty zárta az éjszakát, s egyben az első „füzesparti” horgászatomat

Összegzés

Az órámra pillantva láttam, lassan éjfél van. Kezdett feltámadni egy nagyon kellemetlen, csípős hideg szél, s azt vettem észre, hogy, ahogy ez megérkezett, úgy maradtak abba a kapások is. Azt gondoltam, hogy ezt már nem érdemes tovább húzni, fokozni! Amit lehetett, azt megpróbáltam a napból kihozni és bár nem volt egy sétagalopp, a tavaszi, hideg vízi mércével nézve egész jó eredménnyel sikerült végül zárni a horgászatot. Összesen 9 db pontyot fogtam, melyek közt ugyan nem volt nagy példány, mégis örültem mindegyiknek, mert meg kellett küzdeni értük. Kitartással, türelemmel, kreativitással. Számomra mindez nem kérdéses, hogy sikerélménnyé teszi a végkifejletet. Abban biztos vagyok, hogy nem most voltam itt utoljára horgászni, szeretném majd a tó egy másik arcát is megismerni, de az majd egy másik alkalom története lesz. Ha tetszett, tartsatok velünk legközelebb is, addig is, horgászatra fel! :)

A horgászatról készítettünk egy kisfilmet is, ami még látványosabban mutatja be az eseményeket, részleteket. Érdemes megtekinteni, jó szórakozást kívánok hozzá!

Fotók: Császár Bence, Putz Tamás
Videó: Császár Bence, Takács Péter

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.