Öböl praktikák

Öböl praktikák

Vannak vízterületek, amelyhez ellenállhatatlan vonzalmat érzek. Ha a vízterület nevében benne van a „Duna” szó, bizony nagyon szívesen horgászom rajta. Főleg, ha ott rangos versenyeket is rendeznek! A Dunaújvárosi Kikötői-öböl évek óta az egyik kedvenc vízterületem. A szimpátia másik oka, hogy sok kellemes élmény, több megnyert verseny emléke is kötődik ehhez a vízterülethez. Így talán nem csoda, hogy szívesen írok az „öböl praktikákról”, amely nem csak versenyeken hasznosítható!

Természetesen tisztában vagyok azzal is, hogy e kedvcsináló írás után sem lesz a dunaújvárosi öböl sokak álomvize. A terep és a horgászhely nem könnyű, amelyet akár szó szerint is lehet érteni. Közepes, illetve alacsony dunai vízállás során az óriási partvédő köveken nem könnyű közlekedni. Az öböl vízmélysége 100%-ig a Duna vízállásától függ, hiszen a nagy folyóval közvetlen összeköttetésben van. Ezért előfordulhat, hogy a meder közepén mindössze 2-2,5 méter mély víz van az optimális 4 méteres helyett. Célszerű a dunaújvárosi (dunai) vízállást az indulás előtt lekérdezni. Optimális esetben ez 150-250 cm között mozog. Ha még ezek után sem tudtam elvenni az ide látogatók kedvét, és egy mindenre elszánt, a természetes vizeket és kihívásokat kedvelő finomszerelékes horgász olvassa soraim, megérdemli, hogy néhány konkrét, használható információt is kapjon!

Ebben az évben is sikerült több öböl versenyen jó eredményt elérni. Az Eurofish Kupa bajnoki címe mellett…
… a Május 1 Kupát is sikerült megnyernem

Első és legfontosabb kérdés, hogy milyen halakra lehet számítani? Majdnem minden hal fellelhető itt is, mint a nagy Dunán, csak itt állóvízi körülmények közepette lehet rájuk horgászni. Leggyakoribb hal a dévérkeszeg (átlag: 10-20 dkg) és a karikakeszeg (átlag: 5-15 dkg). A zsákmányt néhány kapitális, kilót meghaladó egyed színesíti, bár sajnos ezek egyre ritkábbak… Nagyon szép, termetes (30-40 dekás) bodorkák, ezüstkárászok és 1-2 ponty okozhat még kellemes meglepetést. A sneciket hajkurászó balinok gyakran rávágnak a fellibenő (főként csontival csalizott) horogra is. Egy átlagos (3-4 órás) horgászat során 5 kg körüli vegyes keszegzsákmányra lehet számítani. Ha pedig már kellő gyakorlattal rendelkezünk, ez akár a 10 kilót is meghaladhatja.

A matchbotos horgászat a legeredményesebb finomszerelékes technika az öbölben
Az eredményes horgászat egyik titka a pontos etetés
A jól összehangolt úszós szerelékem

A legsikeresebb és legbiztosabb horgászmódszer a matchbotos technika. A fenekező technikák a mély és lágy iszap miatt közel sem olyan eredményesek, mint bárhol máshol. Többnyire a csúszó úszós technikát részesítem előnyben. A „többnyire” szó, ezért került az előző mondatba, mert ha kicsi (3 méter alatti) a vízmélység, akkor a fix waggler használata egyszerűbb. A csúszó technika során bevált sikeres végszerelékem a mellékelt ábrán látható.

Nagyon fontos a megfelelő csalogatóanyag. A legbeváltabb és talán legjobb etetőanyag receptem a következő összetevőkből áll össze:

A nyerő etetőanyag keverék alkotóelemei

Öböl-match recept

2 kg Van Den Eynde Super Match

1 kg Van Den Eynde Record ezüst

0,5 kg Pastoncino sárga

0,3 kg vegyes angolmorzsa

250 ml Van Den Eynde Liquid Plus Brasem

2 kg Van Den Eynde löszös agyag

Élő anyag: 0,5-1 liter csontkukac + pinki vegyesen

Keszegzsákmány az öbölből
Jellegzetes „öböl-hal” a nagy bodorka

Nagyon érdekes, hogy a hétköznapi horgászat során nincs szükség szúnyoglárva csalira. Természetesen nem árt, ha van, de nem létkérdés! Csonti + pinki csalival is nagyon eredményesen horgászhatunk! Ha ezeket folyamatosan, apró részletekben keverjük rá, sokat javít az etetőanyag csalogatóhatásán.

Ritka vendég a ponty, de lám, időnként rá is lehet számítani!

Egy 20 gombócos alapozó etetés után, a folyamatosan lőtt etetőanyagra nagyon gyorsan rátalálnak a halak. Ettől kezdve kapás kapást ér! A karikakeszegek az úszó határozott elmerítésével, míg a dévérek látványos emelős kapással jelzik, tetszik a felkínált csali. Minél pontosabban sikerül a gombócokat belőni, annál koncentráltabb és „pörgősebb” lesz a horgászatunk! Egy biztos, aki ráérez az öböl „ízére”, mindig visszatér ide, mert jó itt horgászni!!!

Írta, fotózta: Döme Gábor
Ábra: Csörgits Gábor

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.