A hálás bodorka

A hálás bodorka

A bodorka az egyik olyan „rendkívül hálás”, békés halfajunk, amely a legtovább kitart, és a legzordabb napokon is, vizeink befagyásáig táplálkozik. Ezért azok a horgászok, akik a tél elején még nyílt vízfelületet találnak, és nem a rablóhalakat kívánják üldözőbe venni, jó eséllyel horgászhatnak rá.

A bodorka a kora tavaszi és késő őszi, tél eleji horgászatok jellegzetes hala. De akár még lékről is fogható! Joggal merül fel a kérdés, hol van évközben? Ugyanolyan intenzitással táplálkozik akkor is, csak gyakorta kiszorulnak az etetésről, és a nagyobb, termetesebb fehérhalak, a dévérkeszegek, kárászok elverik horgunk közeléből. A nagyobb testvérek azonban a hideg idő beköszöntével már sokkal finnyásabban és mérsékeltebben táplálkoznak, miközben vizeink „cinegéje”, a bodorka ekkor is táplálék után kutat. Azt nem mondanám, hogy mindent elfogyaszt, de a kedvére való falatoknak nem tud ellenállni, és szép számmal fogható.

Kevesen hinnék, hogy ebben a vízben is sok és nagy bodorka él

A jó bodorkás vizek száma mellesleg lényegesen nagyobb, mint gondolnánk. Szinte minden természetes vizünkben megtalálható! Sokan nem is sejtik, hogy milyen mennyiségű és egyedsúlyú bodorkák élnek vizükben. Gondtalan életüket a horgászok ritkán zavarják meg, hiszen sok becsülete nincs ennek a halfajnak Magyarországon. Talán kevesen tudják, hogy Franciaországban nemzeti halnak, a horgászok első számú kedvencének számít, hasonlóan, mint nálunk a ponty. Nincsenek hamis illúzióim afelől, hogy a megrögzött pontyhorgászok hamarosan kizárólag bodorkára fognak horgászni idehaza, de ha máskor nem is, a kora tavaszi és a késő őszi időszakban igazán érdemes célzott horgászatukkal próbálkozni.

Békési Attila a Tubertini - Maros Mix csapat ismert horgásza, a Makó határában található Téglagyári-tavakon mutatta be bodorkázó tudományát, amelyet a botjaik mellett tétlenül ücsörgő fenekező horgászok is irigykedve figyeltek. Érdekességképpen jegyzem meg, hogy ez a tó is olyan, ahol szinte kizárólag pontyra horgásznak, és eszükbe sem jut a helybéli sporiknak, hogy 5-10 sikertelen próbálkozás után más halra is érdemes volna próbálkozni. Pedig ha tudnák, hogy milyen gyönyörű bodorkák élnek vizükben?! Talán, majd ha elolvassák ezeket a sorokat és átnézik a képeket, rájönnek, hogy nem csak a ponty létezik!

2 kg etetőanyag bőven elegendő a 3-5 órás horgászatra

Békási Attila bodorkás receptje

  • 1 kg Maros Mix XXL

  • 1 kg Maros Mix Extra

  • 0,3 kg Maros Mix süllyedő piros morzsa

  • 0,5 liter pinki

  • 1-2 evőkanál Sensas Tracix fekete festékpor

A keveréket még sötétebbé kell tenni a tiszta, áttetsző vízben, ehhez a fekete Tracix kiváló
A megfestett, immár fekete kajához kevéske élő anyagot (pinkit és csontit) is keverjünk
Íme, az alapozó etetésre szánt etetőanyag gombócok, amelyeket etetőcsészével tolt a helyére Attila
A hajszálpontos és csendes etetést biztosít az angol technika
Így minden gombóc garantáltan egy helyre kerül
Ez a vízmélység beméréséhez használt mélységérő nehezék. Fontos, hogy eresztékünket úgy állítsuk be, hogy a horog éppen csak érintse a mederfeneket!
A nyerő végszerelék
Hamar szákba került az első hal
Ráadásul nem is kicsi!
A nyerő csali kombináció a bodorka szájszegletében látható: 1 szem fehér csontkukac + 1-2 szem pinki szendvics
Hibátlan, gyönyörű hal
Nem ritkán 30-40 dekás bodorkák is horogra kerültek
Makó immár nem csak a hagymáról híres!

Döme Gábor
Ábra: Csörgits Gábor

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.