Hajszál híján…

Hajszál híján…

A horgászatban azt szeretem, hogy a technikák terén valójában nincsenek szigorúan vett szabályok. A különböző módszerek között szabad az átjárás, egy okos ötlet működhet többféle stílusnál is. A bojlizásban szerzett tapasztalatok átültethetőek ma már a rezgőspicces módszerbe, de sok fontos összefüggés mindenütt működhet, ahol a kiszemelt zsákmány azonos, pl. a ponty. Nem vetem én sem el a más módszereknél hatékonyan működő, a saját horgászatomat is segítő ötletek alkalmazását. Sok esetben a felmerülő problémára már megvan a válasz, csupán számba kell venni a lehetőségeket. Ebben az írásban egy, a bojlis módszerben már régóta használt csalizási módszert mutatok be, amit jómagam is sikeresen használok a rakós botos pontyozásaim során. Ne várjon senki földrengető felfedezést, hiszen pofonegyszerű dologról lesz szó. A nagyszerűsége éppen egyszerűségében rejlik.

A pontyokat nagyon szeretem rakós bottal becserkészni. A top szetten küzdő halnak minden apró mozdulatát lehet érezni, és szinte közvetlenül a karomon érzem a menekülő hal erejét. Jókat pontyozni nyilván ott lehet, ahol van is kellő számú jelentkező. Ha pontyozásra szánom el magam, akkor szinte kizárólag a közeli Verba tanyára ugrok ki. A 2-3 kilós pontyoktól a 10-15 kilós matuzsálemig szinte bármi horogra akadhat. Egy pár órás, számomra pihentető pecára ideális helyszín. A pontyozáshoz nem kell tengernyi cucc. Egy rakós, a ládám, egy vödör (benne az etető, szükséges aprócikkek), merítő. Az egész miskulancia a negyede annak a cuccnak, amit a versenyekre kell magammal cipelni. Minél többször horgászom itt, annál több kérdés merül fel, vagy éppen kerül megválaszolásra. A technika alapvetően roppant egyszerű. Minél csendesebben megközelíteni a horgászhelyet, hiszen a halak szinte a lábunk alatt is lehetnek, majd ugyanilyen halkan elvégezni az alapozó etetést. Ezt tehetjük csészével vagy csúzlival. A gombócolást itt el kell felejteni. Egyrészt, mert tiltva van, másrészt világgá szaladnának halaink.(Az etetőanyagról már számtalan írásban volt szó, ezért erre most nem térek ki.)

A csendes etetés egyik eszköze az etetőcsésze…
… a másik a csúzli

A horgászataim során elsősorban pellettel, csemegekukoricával csalizok. Előszeretettel használom a Stonfo szilikon karikáit, szilikon „csonkjait”. Az utóbbi időben azonban egy bosszantó apróság jelentkezett. A megakasztott halaimnak nagy része a bevágást követő első kirohanásnál lemaradt. „A horog akadásával lehet a gond”, gondoltam. A horogra fűzött szilikonon felkínált pellet egyben „beárnyékolta” a horog öblét, ezért az nem minden esetben tudott jól akadni. Próbálkoztam a horogra fűzött apró gumigyönggyel is, de ez sem oldotta meg a problémámat.

Még tavasszal vásároltam egy tasak Fox Carp Match horgot, amit eddig nem vettem elő, lévén füles horog. A minap a kezembe került, és hirtelen ötlettől vezérelve úgy gondoltam, teszek egy próbát.

Szükséges apróságok

A hajszálelőkén felkínált csali remekül működik a bojlizásnál, miért ne segíthetne az én problémámon is? A horgászboltban összefutottam Milánnal, aki megmutatta a legegyszerűbb kötést. Valóban pofonegyszerűnek tűnt, és a rögtönzött „akadási” próba is meggyőző volt. Úgy döntöttem, a puding próbája az evés, ezért egy gyors próba mellett döntöttem.

Néhány lépésben gyorsan elkészül a montázs
A kész előke

Irány a vízpart!

A parton szokás szerint csendesen és gyorsan helyére kerültek a cuccok. Kezem ügyébe helyeztem a csalizáshoz szükséges apróságokat. Pellet fúró, stopper, fűzőtű, és természetesen a csalinak szánt pellet.

Hasznos segítő lehet a pellet fúró
Ami segít rögzíteni a csalit: stopper

Mivel először használtam az említett eszközöket, idétlenkedtem épp eleget. Az ujjamat például elsőre sikerült megfúrnom, de a pelletekkel megszenvedtem. A magas olajtartalmúakkal nem volt gond, de az epres ízesítésű, lényegesen szárazabb pellet rendre szétporladt az ujjaim között. Egy kis epres aromába történő áztatás már segített a gondon. A csalizás néhány próbálkozás után azért már ment, mint a karikacsapás.

Pellet a fúrón…
… majd a fűzőtűre húzva

Első lépésben a csalizásra szánt pelleteket fúrtam ki. Ezt követte a fűzőtűre történő felhúzásuk, majd a hajszálelőkén a stopperrel rögzítve, a szilikon gumival fixálva el is készült az „ígéretes” csali kombináció. Kíváncsian vártam, vajon hány kiakadásom lesz. Az etetésre szerencsére hamar rátaláltak a halak, kedvemre tesztelhettem. Egy szó, mint száz, egyetlen leakadásom sem volt a bevágást követően!

Egyszerű, de nagyszerű
Az első próbálkozóm

Szinte mindegyik halnak gyönyörűen a vaskos szájszélébe akadt a horog. Előfordult olyan is, hogy amíg a következő pelletet fúrtam, a tartóba helyezett rakós megindult. Valószínűleg a felszippantott csalit próbálta kifújni a ponty, mikor a horog hirtelen megszúrta. Nagyon jól szórakoztam, bár természetesen a legnagyobb pontyom a szákolás pillanatában meglépett. A húszperces fárasztás alatt az aprócska horog remekül bírta a kirohanásokat, ám a kritikus pillanatban kiakadt a gyönyörű pontyból. Az új csalizási technikát így is jelesre értékeltem. Egy nagyobb méretű horgot kell csak beszereznem, és nem lehet gond.

Úgy gondolom, egy problémát sikerült megoldanom, jöhet a következő. Mielőtt azonban fejest ugranék a megoldásba, körbenézek, hátha valahol már megvan a rejtély kulcsa.

Az előke kötéséről részletes írás itt olvasható (a rakósra készített előkét egyszerűsíthetjük).

Írta: Polyák Csaba (csabio)
Fotók: csabio (sajnos egyedül kellett megoldanom)

Product catalogue

Haldorádó
Cataloque

The Haldorádó 2025 product catalog has been published, turn to it!

Visit Cataloque

10seconds until we redirecting you to the payment page.