A 2010. év legszebb fogásai 1. rész - nemes halak - Szavazz az év fogására!

A 2010. év legszebb fogásai 1. rész - nemes halak - Szavazz az év fogására!

Az évzáró, évértékelő visszatekintések elengedhetetlen része az elmúlt év fogásainak felidézése. Ennek kapcsán ismét - az előző években bevált - szavazásra biztatjuk a fórumlátogatókat. Ahogy átvizsgáltuk a Fogási napló bejelentetésit, azt tapasztaltuk, hogy a 2010. év szokatlanul csapadékos időjárása ellenére sem szűkölködtünk a szép és érdekes halfogásokban. Tömérdek fogás közül válogattuk ki azokat, amelyeket méltónak tartottunk arra, hogy az év legszebb fogásai közé kerüljenek. A „legszebb fogás” címet ezúttal is szavazás útján, az olvasók választása alapján kaphatja meg az egyik jelölt - itt a nemes hal kategóriában, a következő napon pedig az „egyéb” halak fogásaira kerül sor. Nézzétek meg e szép fogásokat és szavazzatok arra, ami számotokra a legszebb!

Ezzel a díjjal többek között célunk, hogy még jobban felhívjuk a figyelmet az országban egyedülállóan gazdag és változatos adatbázisunkra, és az elmúlt évek tapasztalatai alapján jó úton járunk! Ezt is - akárcsak a kivételesen aktív fórumtevékenységet - kizárólag nektek köszönhetjük. Itt, a nagy nyilvánosság előtt szeretnénk megköszönni mindenkinek a sok-sok értékes és nagyon színvonalas bejelentést, élménybeszámolót. Nem véletlen, hogy a Fórum után a Fogási napló a látogatók másik nagy kedvence.

Fontos megjegyezni, hogy a Fogási naplónkban nincs alsó súlyhatár. Célunk ezzel a szolgáltatással nem az volt, hogy begyűjtsük a hazai horgászok rekordfogásait, hanem hogy szinte naprakész információval szolgálhassunk, hogy éppen mit, mivel és hol lehet horogra csalni. Sokan szívesen böngészik a bejelentéseket, amelyek között nagyon érdekes halfajokra és fogási körülményekre is bukkanhatnak - ez adja a Fogási napló igazi értékét.

A 2010-es bejelentések alapján kiválasztottuk 9 „nemes” halfajból 1-1 példányt, amely minden szempontból megfelelt elvárásainknak, amik - reményeink szerint - jobbára egybeesnek a Ti szigorú elvárásaitokkal is.

A kiválasztás szempontjai a következők voltak:

  • Kizárólag a 2010-ben kifogott halak jöhettek számításba.
  • A legritkább esetben választottuk az adott halfaj legnagyobb egyedét, ezzel is jelezve, hogy nem rekordokat, hanem átlagostól eltérő, szép fogásokat kívánunk díjazni!
  • A halról készült jó fotó(k) sokat számított(ak). A rosszul tartott, rosszul fotózott halak csak végső esetben jöhettek számításba.
  • Előnyben részesítettük, ha a horgász részletes, élményeket átadó és a fogás körülményeit ismertető beszámolót is készített.
  • Döntő volt a hal későbbi (kifogás utáni) sorsa. A visszaengedést bizonyító fotók további jó pontokat jelentettek!
  • Előnyben részesítettük a Magyarországon és természetes vizeken fogott halakat.

Mindezek figyelembevételével alakult ki az alábbiakban megtalálható lista. Ebben az írásban az ismert „nemes” halakat mutatjuk be, amelyek bármelyike méltó lehet a „2010. év Fogása - nemes hal kategóriában” díjra. Kérünk titeket, hogy válasszátok ki, melyik legyen az a fogás, amely szerintetek a legkiemelkedőbb ebben a kategóriában!

Szavazni 2011. január 9. (vasárnap) 24:00 óráig lehet! Csak az láthatja a szavazás aktuális állását, aki szavazott!

Az itt bemutatott 9 hal, illetve horgász közül a győztes jutalma egy „2010. év Fogása - nemes hal kategóriában” kupa, valamint a 2011-es évben lehetőséget adunk arra, hogy egy írás keretében bemutatkozzon a horgász, amiben megismertetheti velünk kedvenc módszerét és horgászhelyét is. (Bár úgy véljük, hogy ebben az írásban szereplő horgászok már mindannyian nyertek, hiszen olyan szép fogási eredményük volt ebben az évben, amelyre joggal lehetnek büszkék!) Ezt a díjazást minden évben szeretnék odaítélni az általatok legjobbnak ítélt fogásnak, hogy egyre több és szebb fogás kerüljön be a Haldorádó Fogási naplójába. Talán ez a rangos díj, ezek a szép fogások, a halakhoz és kifogóikhoz méltó fotók még több embert ösztönöznek fogásaik feltöltésére.

Íme, az általunk kiválasztott nemes halak ábécérendben, amelyekre szavazni lehet:

Amur

A rengeteg termetes növényevő közül a több amurt is bejelentő Horváth András egyik szép fogását jelöltük a listába. A halat egy természetesnek tekinthető vízen, a Ráckevei (Soroksári)-Dunán sikerült kifognia és lencsevégre kapnia. A bejelentést olvasók a fogás apró részleteibe is betekintést nyerhettek…

Fogás ideje: 2010. 08. 30.
Halfaj: amur
Tömeg: 22,80 kg
Hely: Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág
Hely típusa: folyó
Módszer: bojlis
Csali: kukorica (erjesztett)
Fogás időszaka: hajnal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Hajnali fél ötkor lassú, húzós kapással jelentkezett ez a kicsit „molett” amurhölgy. Saját és horgásztársaim egybehangzó véleménye alapján előnytelen alakját a benne lévő ikra okozhatta. 10 percig kérette magát, mire merítő szákommal teljesen be tudtam „hálózni”, ez a helyzet nekem nagyon, a halnak kevésbé tetszett. A szákolást stégről végeztem. A csalim „Makádi Pandúr” erjesztett kukorica volt. Összetétele: ismerőstől kapott, ihatatlan pálinkába áztatott lófogú kukorica. A pontymatracom kiválóan működött, gyerekkoromban én, most kifogott nagyobb méretű halaim ficánkolnak rajta. A többszöri használat miatt már nem tartja meg a levegőt, ezért 3 cm-es hungarocell csíkokat építettem bele, ezzel próbálom óvni a kifogott halak testi épségét. A hal visszaengedésénél és a fotózásnál egy soproni horgászkolléga segített, amit külön is köszönök.

Gyorsan, mert nehéz!
Ez a hölgy is egy nehéz eset…

Balin

A 2010. évi balinfogások közül a legnagyobb hal - sajnos meglehetősen szűkszavú beszámolóval körített - bejelentését emeltük ki, ami „Balinbetyár” (alias „Kukacka”) fórumozónk nevéhez fűződik.

Fogás ideje: 2010. 10. 22.
Halfaj: balin
Tömeg: 4,45 kg
Hely: Tisza
Hely típusa: folyó
Módszer: pergetés
Csali: twister
Fogás időszaka: hajnal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Szikrázó napsütés, 14 Celsius-fok, enyhe déli szél, 9 fokos víz. A meder alján jött fehér 15 centis twisterrel. Elég hamar megadta magát. Bot: SpeedMaster 50-100 g 300 cm. Orsó: Tica Taurus 4000. Zsinór: Spiderwire 20 lb.

Szép balin a Tiszalöki Erőműnél

Csuka

A vizek tigriseként is emlegetett csukák tavalyi kínálatából Kutyifa Ferenc szép fogását választottuk.

Fogás ideje: 2010. 01. 10.
Halfaj: csuka
Tömeg: 6,65 kg
Hely: Izsáki Horgász- és Pihenőpark
Hely típusa:
Módszer: pergetés
Csali: villantó
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: borult
Fogás körülményei: Már-már kezdtem feladni, mivel reggel óta próbáltam kapásra bírni a csukákat. A part mentén, a nádfallal párhuzamosan kb. 2,5 méterre húztam el a villantót, amikor nagyon erősen rácsapott valami. 5 perces küzdelem után kiderült, hogy mi is volt az, leírhatatlanul örültem a fogásnak és el is felejtettem a délelőtti eredménytelenséget! Természetesen visszakerült a vízbe!

Gyönyörűség…

Harcsa

A harcsák közül a 2010-es lista (holtversenyben) második helyét elfoglaló, Molnár András által bejelentett fogást jelöltük szavazásra.

Fogás ideje: 2010. 06. 11.
Halfaj: harcsa
Tömeg: 45,00 kg
Hely: Péri Horgásztó
Hely típusa:
Módszer: felszíni élőhalas
Csali: élő csalihal
Fogás időszaka: éjszaka
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Rendkívül erős, húzós kapást csinált. Bevágás után erősen védekezett, de kb. 20 perces fárasztás után megadta magát. Természetesen fotózás után visszakerült a vízbe!

45 kg

Kecsege

A tavalyi felhozatalból nem is lehetett kérdés, hogy az ifjú „Kyan198” (alias Stewart) által a Dunából kifogott kecsegét nevezzük az év fogása címért szervezett szavazásra. Választásunkat a szép hal, a példamutató hozzáállás és a kivételesen olvasmányos beszámoló is indokolta.

Fogás ideje: 2010. 10. 09.
Halfaj: kecsege
Tömeg: 3,94 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: feeder
Csali: giliszta
Fogás időszaka: éjszaka
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Édesapámmal egy utolsó éjszakai horgászatra indultunk a Dunára vagy, ahogy ő nevezi, meglátogatjuk az öreg hölgyet. Mivel elsősorban márnákra fájt a fogam, márnafogó helyünk felé indultunk. Kedvenc márnázó helyünk foglalt volt, így egy menekülőpályát választottunk.

Amíg édesapám elkészítette az etetést, én felszereltem botjainkat a szokásos márnázó végszerelékekkel. Az etetés után kb. egy órával jelentkeztek az első márnák, ahogy az etetés beért, már jó ütemben sikerült a szákba terelni az egymás után jelentkező torpedókat. Időközben ránk sötétedett, botjainkra felkerültek a világítópatronok, előkerültek a fejlámpák. A közben megritkult etetést csontis, gilisztás anyaggal pótoltuk.

Volt időnk elkészíteni esti táborunkat, mert megszoktuk már, hogy sötétedés idején megállnak a kapások, és csak miután teljesen besötétedett, azután térnek vissza lakmározni játszótársaink. Ez most is így történt. Amint besötétedett, etetésünkön egymás után jelentkeztek a márnák. Horgainkra nagyobbnál nagyobb csonti-giliszta kombinációk kerültek csaliként. Az élő anyagnak hála feederbotjaink szép ívekkel jelezték a márnák kapókedvét. Éppen édesapámat figyeltem, ahogy fárasztotta halát, mikor észrevettem, hogy botom spicce megrezeg, picit meghajlik, de a megszokott botgörbítős kapás elmaradt. „Már megint egy géb piszkálja a csalim”, mondtam apámnak. „Nem géb az, nagyon figyelj”, mondta apám, miközben botom spicce megint megremegett, majd újra remegni kezdett. „Vágj be!”, kiáltotta az öreg. Én gondolkodás nélkül kaptam fel a botom és bevágtam. „Semmi nincs rajta, ez csak egy géb volt”, mondom apámnak, aki közli velem, hogy „Lazíts a fékeden, folyamatosan tekerd, bármi is történik!”

„Bármi? Mi történne, hiszen nincs rajta semmi…”, gondoltam magamban, mikor egy hatalmas csobbanásra eszmélek. „Most figyelj, most megindul!, hallom apám hangját, de válaszolni már nem tudok. Botom meggörbül, orsóm felsír, halam mint egy gyorsvonat rohan, a Duna közepéig meg sem állt. „Tartsd magasra, pumpáld fel, ne hagyd, hogy lent maradjon, húzd, ahogy bírod!”, hallom apám szavait, miközben azon gondolkodtam, mit fogtam? „Mi az, hogy húzzam, ahogy csak bírom? Ilyet még soha nem mondott apám. Idáig mindig azt mondta, csak finoman, ne erőltesd, most meg húzzam, ahogy csak bírom. Mit fogtam?” „Ne gondolkodj, figyelj, mindig legyen feszes a zsinór, folyamatosan tekerd”, mondja apám, mintha csak megérezte volna bizonytalanságomat. Karom sajog, lábam remeg, de a halam még mindig valahol a távolban jár. Botom időnként megkönnyebbül, zsinórt nyerek, de csak azért, hogy azután a botom újra karikába hajolhasson és sivíthasson orsóm, amikor halam újra nekilódul. „Ha nem bírod karból, támaszd a botot a hasadhoz és derékból tartsd! Már nem tart sokáig, mindjárt kifárad”, mondja apám. „A hal vagy én?”, kérdem apámtól, aki felnevet, és azt mondja, „Jól csinálod, büszke vagyok rád, keményebb vagy, mint gondolod, ez a géb nem fog ki rajtad”.

Közben botom megkönnyebbül, folyamatosan tudom a zsinórt feltekerni és látom, hogy apám már a merítőhálóval a kezében áll a parton. „Gyere közelebb, ez már a tiéd”, mondja, miközben a merítőt a víz alá tolja. Egy gyors mozdulat, és halam máris a merítőben fickándozik. „Mi ez?”, szakad ki belőlem a kérdés. Mindjárt meglátod, válaszolja apám, miközben a szákot a matracra fekteti.

„Ez kecsege!”, kiáltok fel. „Igen, kecsege, és nagyon ritka jutalom mifelénk, gratulálok fiam.”

„Gyere, apa, mérjük meg, aztán gyorsan engedjük vissza! Egy ilyen szépségnek a folyóban a helye.” „Ha nem bánod, én még egy képet készítenék rólatok”, válaszolta apám.

Az este hátralévő részében szép márnákat fogtunk, de én többször is látni véltem azt a furcsa, finom rezegtetős kapást!

Őszi meglepetés

Márna

A márnák gazdag kínálatából Althammer Gyula dunai fogását választottuk ki, aminek bejelentése sok tanulsággal szolgál.

Fogás ideje: 2010. 09. 29.
Halfaj: márna
Tömeg: 4,60 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: feeder
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: alkonyat
Időjárás: felhős
Fogás körülményei: Kalocsa-Meszes partszakaszon, áradó víznél és nagyon sok beszakadás után, akadós terepen jött. Három napja jártam arra a helyre és etettem folyamatosan saját keverésű sajtporos, csontis etetőanyagot vakondtúrással keverve :-) ... Pár gében és karikakeszegen kívül más nem jött 3 napig. Sajnos napok óta folyamatosan úszik a hínár + mindenféle uszadék, ami nem kicsit bosszantó, de éppen egy ilyen „uszadékráúszós” kapásra vágtam be, mikor este 6 körül megakasztottam ezt a gyönyörű példányt. A fárasztás kb. 10 percig tartott. A szerelék 4,20-as Spro Dyno Force feederbot volt 22-es főzsinóron 18-as előkével, 6-os horoggal és csonticsokorral. Miután megszákoltam a halat, akkor vettem észre, hogy az én horgomon kívül van egy másik, már beleszakadt horog is a szájában, aminek zsinórja rá volt tekeredve a testére. Nem régi akasztás lehetett, mert a horog még nem volt rozsdás és talán a mohóságának köszönhettem, hogy nekem sikerült újra megakasztanom és megfognom. A hal természetesen fotózás, mérlegelés után ment vissza a Dunába!

Ponty

Pontyfogásból nincs hiány a Fogási naplóban, ezért különösen nehéz volt egyetlen egy bejelentést kiválasztani a szebbnél szebb halak közül, végül Kothencz Attila 21,8 kg-os atkai pontyát jelöltük a szavazásra.

Fogás ideje: 2010. 05. 04.
Halfaj: ponty
Tömeg: 21,80 kg
Hely: Atkai-holtág
Hely típusa: holtág
Módszer: bojlis
Csali: bojli
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: A kíméletes bánásmód és a mihamarabbi visszaengedés érdekében csak tömeget mértünk, bár az sem volt egyszerű, mivel a 22 kg-os mérleg kiakadt, így el kellett szaladni egy másik mérlegért. Mérlegelés és sebkezelés után azonnal visszaengedtük közegébe, ahol nagyon is elevenen viselkedett és egészségesen távozott. Az egyhetes bojlis túra 3. napján komótos, húzós kapással jelentkezett. Enyhe szél volt és derűs napsütés. Bot: Shimano Beast Master Specimen 13-300DL. Orsó: Nevis Legend Carp 80. Főzsinór: Nevis Sensor Fluo 0,25 mm. Bevágás után nem rohant el messzire, de érződött, hogy jó hal. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani Ferinek (TÜCSI-nek) mindenért.

Első fotó
Melyikünk a szálkásabb?

Sebes pisztráng

A 2010-es szezonban bejelentett egyetlen hazai sebes pisztrángot - Kovács Gergő fogását - is a választható fogások közé tettük.

Fogás ideje: 2010. 05. 02.
Halfaj: sebes pisztráng
Tömeg: 0,20 kg
Hely: Kőkapu
Hely típusa: patak
Módszer: úszós
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Osztálykiránduláson fogtam ezt a szép halat. Előtte már fogtam pár sügért, illetve vörösszárnyú keszeget. Gondoltam, megpróbálom a fák tövénél, hátha jönne valami nagyobb is. Hirtelen elmerült a 2 grammos úszóm, bevágás után éreztem, hogy valami komolyabb hal akadt a horgomra. Párszor ki is ugrott a vízből, ami még élvezetesebbé tette a fárasztást. A finomszerelék miatt kicsit sokáig fárasztottam, mert 10-es monofil horogelőke és 14-es horog volt fenn. Fényképezés és némi gyönyörködés után visszaengedtem az első sebes pisztrángomat. Röviddel utána akasztottam még egyet, de az sajnos leverte magát a horogról.

Első pisztrángom

Süllő

A süllők közül egy közepes méretű, tetszetős alkatú egyedet, Boráros Balázs fogását választottuk. A dunai ragadozót jól vezetett wobblerrel tudta becsapni a horgász.

Fogás ideje: 2010. 10. 14.
Halfaj: süllő
Tömeg: 6,80 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: pergetés
Csali: wobbler
Fogás időszaka: alkonyat
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Az idei őszi-téli szezon első jobbacska süllője!

Szép dunai süllő felszíni wobblerre

Minden regisztrált felhasználó egy szavazattal rendelkezik, melyet ide kattintva adhat le: szavazás.

A szavazást 2011. január 9. (vasárnap) 24:00 órakor zárjuk le.

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.