Dráva - Dubrava alatt

Dráva - Dubrava alatt

Sok kedvenc vizem van itthon is és külföldön is, ahol nemcsak a horgászat és a halfogás jelent örömöt, hanem maga a környezet, a víz szépsége, az emberek közvetlensége is. Ilyen víz a Dráva folyó horvát szakaszának az a része, ahol a folyót kiengedik utolsó tározójából, és egy több kilométeres csatornán keresztül vezetik vissza a régi mederbe. A határhoz igen közel van, nekem talán néhány kilométerrel több, mintha a Dunára mennék. Itthon a horgászok, néhány kivételtől eltekintve, nem is sejtik, hogy milyen „horgászparadicsom” található közvetlenül mellettünk. Ezt a vízterületet szeretném most a teljesség igénye nélkül bemutatni, figyelemmel arra, hogy én csak a csatornán szoktam horgászni, rakós vagy spiccbottal.

A letenyei határátkelőn szoktam átmenni, ahol ma már akár személyi igazolvánnyal is átléphetjük a határt. A magyar oldalon sima az átkelés, a horvát oldalon nem szeretik, ha nagyon sok etetőt viszünk. Ha sokat akarunk vinni, tegyük el szem elől, „nem látja szeme, nem fáj a feje.”

A határ után felmegyünk az autópályára, de rögtön az első kijárónál ki is megyünk, ezért nem kell díjat fizetni. Irány: Kotoriba (Kotor), majd Donja Dubrava (Alsódombord). Nem akarok térképet közölni, gondolom, mindenkinek van, mert a terület a magyar autós térképen még bőven megtalálható.

Az úton haladva Draškovec után, Sveta Marija előtt egy sportpályánál ki lehet menni a tározó partjára. Ezt el sem lehet téveszteni, hiszen az útról is látszik a jobb oldalon húzódó és legalább 30 m magas töltés. A töltéshez érve balra fordulva néhány száz méter után álljunk meg, itt van egy feljáró a töltésre. Aki csónakot is akar vinni, hogy a tározón horgásszon belőle, az itt le tudja tenni csónakját a vízre (és persze majd fel tudja venni).

Közvetlenül a tározó mellett folyik rendkívül tiszta és hideg vizével a szivárgó csatorna. Rendszeresen telepítenek bele pisztrángot, gyakran látok legyező horgászokat a partján. Igazi legyező víz a sok kilométer hosszú csatorna, megítélésem szerint a halak nedves léggyel, nimfával jól foghatók. Itt egy csövön szivárgó víz is folyik a csatornába, mely rendkívül hideg és ízletes, mindig jót szoktam inni belőle.

A szivárgó csatorna a hídról. A víz itt kb. 2 m mély, amikor fotóztam, 6 db pisztráng állt a folyásban. A kép bal oldalán látható a tározó töltése
A gátra felérve ez a látvány fogad bennünket. A tározó jóval nagyobb, mint a Velencei-tó

A tározót hatalmas dévérek lakják. Kapitális harcsákat is fognak, bár nagyon ritkán láttam horgászt a vízen. A pontyai is híresek, érdemes lenne kipróbálni a szerintem bojlitól még szűz vizet.

A tározó és a szivárgó csatorna a gátról

Folytatva utunkat a tározó mellett, átmegyünk a csatornán, mely balra kanyarodik, kikerülve az erőművet, majd nemsokára ismét áthalad alattunk, és beletorkollik az akkor már erőmű alatti Dráva-csatornába.

A szivárgó csatorna a torkolat felett, partján legyező horgászokkal
A szivárgó csatorna és a Dráva-csatorna találkozása

Továbbhaladunk a Dráva-csatorna partján, és az első hídnál balra letérünk az útról a Hotel Golf szállodához, ahol reggel 6-tól tudunk napijegyet venni, amely 60 kunába kerül és mindenhova érvényes, a tározóra, a szivárgóra és a Dráva csatornára egyaránt. A szálloda konyhája finom, szobái kellemesek, ha valaki több napot tervez.

A Hotel Golf, ahol a napijegy vétel mellett el is lakhatunk

A hotel elérhetősége: tulajdonos: Vinko Nestić, tel: +385 (0)40 615 245,www.hotel-golf.hr,

Megjegyzem, hogy a vízparton akár sátrazhatunk is, nem szólnak érte, hiszen mások is ezt teszik. Sátrazásra célszerűbb a másik oldal, mert ott nem vezet műút, így nincs zaj.

A napijegy beszerzése után visszamegyünk a csatornához, ahol akár el is kezdhetjük a horgászatot.

Ha azonban valamire még szükségünk van, vagy valamit otthon hagytunk, az úton a csatorna partja mentén továbbhaladva bemehetünk Donja Dubrava városkába. Ahogy az út a csatorna partjáról bekanyarodik a városba, rögtön baloldalt található a horgászbolt.

A bolt TOP MIX mintabolt, ahol kiegészíthetjük csali, vagy etetőanyag készletünket és esetleg egyéb otthon hagyott dolgainkat is pótolhatjuk

Itt - mellesleg - kiváló minőségű olasz csontit lehet venni. Én is mindig itt veszem meg a szükséges mennyiséget. Fontos: 30 kuna körül van egy kiló, mert itt kilóban mérik, nem literben. Az eladó hölgy, Sandra, beszél németül és angolul is. Elérhetőség: +385 40 629 122

A bolthoz közeli kocsmában hideg italok és barátságos emberek fogadnak bennünket. Miután megvettük a szükséges dolgokat, megittuk az italainkat, érdemes kimenni a csatorna partjára, mert itt találkozik a régi és új meder.

A régi és új meder találkozása. Innét már a régi medrében folyik a Dráva

Kezdjünk el horgászni, ki-ki a tetszése szerinti helyen, a tározón, a szivárgó csatornán, vagy a Dráva-csatornán. Én azért utazok ide, hogy a Dráva-csatornán horgásszak, ezért erről tudok bővebbet mondani. A csatornán bárhol leülhetünk, mert nagyjából egyenletes az alja és a folyás sebessége. Annak a hídnak a környékén szoktam leülni, ahol a Golfhoz el lehet kanyarodni.

A csatorna látképe jobbra…
… és balra

Amit a csatornáról feltétlenül tudni kell: 80-100 m széles ásott csatorna, „U” alakú, kavicsos mederrel, ezért igazi feneket ne keressünk. Oldala kavicsos, ami a lepakolást nehezíti, óvatosan közlekedjünk. Vize nagyon tiszta, nagyon jó benne fürdeni. Rendkívül gyors folyású, különösen, ha teljes üzemmel járatják a turbinákat. Figyelem: a vízszint a reggelihez képest percek alatt akár több métert is emelkedhet (de általában 1,5 m), a lepakolásnál érdemes figyelni a parti növényzetet, és ahhoz igazítani horgászhelyünket. Általában 10 óra tájában már a teljes vízmennyiség folyik át a turbinákon, ezután már nem változik a vízszint.

A beállított horgászládám. Jól látható a növényzet alsó szintje, ami alá nem tanácsos pakolni

A helyválasztásnál érdemes azt is megfigyelni, hogy hol vannak „kitaposott”, a helyiek által látogatott helyek, célszerű ott lepakolni.

Két módszert javaslok. Az egyik a rakós bot, a másik a spiccbot. A rakós botnál elég a 9,5 - 11 m-es hossz, a spiccbotnál a 7 m-es.

Rakóson kétféle módszer a célravezető. Én az egyik top szetten 30 g-os CRALUSSO Torpedó úszót, a másikon 15 g-os CRALUSSO Bubble-t használok. A 15 g-ossal lassított visszatartással, a 30 g-ossal még jobban lassított visszatartással horgászok. A megállított úszót itt el lehet felejteni, mert teljes turbina-üzemnél a 80 g-os ólmot is kiemeli a sodrás. A vízmélység ezen a távon 3,5 - 4,5 m. Hosszú, 60-80 cm-es és 0,13 - 0,15 mm vastagságú előkét, valamint 10-12-es horgot használok.

A spiccbotnál 8 - 10 g-os úszó elég. Az ólmot a fenéken görgetve kell a felszerelést vezetni. Nagy gyakorlatot igénylő módszer.

Ezen a vízen mindkét módszer kemény, embert és tudást igénylő módszer. Sok hal van a vízben, de nehéz megfogni őket. Fogtam már 30 kg-ot is, de 6-ot is… A kapás egyszerű, megy a szerelés, lerántja az úszót, és már nyúlik is a gumi vagy hajlik a spicc.

Fontos - és talán a legfontosabb - az etetés. Mindenképpen sok etető kell, amely jól összeáll és nehéz, de azért bomlik is. Célszerű ragasztott csontit is használni. Ez utóbbiból nem kell sok, 1 kg csonti + 4 kg kavics, jól megragasztva. Ha ez nincs, esetleg használhatunk forrázott csontit is az etetőbe.

A jól megragasztott csonti jelentősen növeli halfogási esélyeinket

A parton szedjünk viszonylag lapos kavicsokat. Csak le kell hajolni, van elég. Ezeket egy kis ragasztott csontival összefogva úgy építsük bele a gombócba, mint egy „szilvamagot”.

A gombóc és a „magja”
Formáljunk így etetőgombócokat, melyeket laposra készítsünk, ugyanis a csatorna oldalán meg kell állniuk. Nem szabad, hogy leguruljanak, mert elviszik a halat

Ezeket a gombócokat szórjuk be, lehetőleg 1 méterrel közelebb, mint a bothossz. Ha jól etettünk, az etetőnk megáll a csatorna oldalán, lassan bomlik, és nagyon gyorsan rááll a hal. Nem ritka, hogy már az első úsztatás halat ad.

Remek élmény a gyors vízben a nagy halak fárasztása. Csak megjegyzem, hogy ilyen szép, színes halakkal máshol még nem találkoztam. A jásznak rikít a piros úszója, a márna aranysárga és még folytathatnám.

A legfontosabbat, a fogható halakat a végére hagytam. Csak azokat említem, melyeket már fogtam: márna, paduc, leánykoncér, jász, szilvaorrú, dévér, pisztráng. Érdekességképpen említem, hogy leánykoncérból nem ritkák a 2 kg-on felüli példányok sem.

Idei zsákmány a csatornából: leánykoncér, paduc, jász, szilvaorrú, kb. 12 kg összsúlyban
… és amiről beszéltem, 2 kg fölötti leánykoncér…
… és egy 26 cm-es szivárványos pisztráng, amely közvetlenül az etetés után kapta el a csonticsokrot

Kedvcsinálónak talán elég ennyi. Remélem, hogy mindenki, aki ellátogat ide, kellemes élményekkel tér haza, és alig várja az alkalmat, hogy újra elmenjen.

10seconds until we redirecting you to the payment page.