Elérkeztünk a sorozat harmadik részéhez és egyben a tavaszi Zoltán-tavi pergető kalandjaim utolsó állomásaihoz. Úgy hiszem, minden horgásznak van egyfajta „bakancslistája”, mindenkinek vannak olyan céljai, vágyai, amelyeket életében legalább egyszer szeretne átélni és megtapasztalni. Számomra pontosan ilyen gyermekkori álomhal volt egy méter feletti, kapitális csuka trófea, amivel az idei év áprilisában megajándékozott a sors. Tartsatok velem, és az alábbi írásban megosztom veletek csukarekordom történetét!
Felszerelés összeállítása
A kora tavaszi pergető élmények és tapasztalatok után egyre inkább körvonalazódott bennem, hogy fejleszteni szeretném a felszerelésemet, s azon belül is a botomat egy magasabb szintre emelni, hogy még jobban kiszolgálja egyéni igényeimet. A Haldorádó Centrumban nézelődve sok típust volt lehetőségem szemügyre venni, próbálgatni, a bőséges repertoárban pedig sikerült rátalálnom egy pálcára, amely túlzás nélkül mondhatom, hogy szerelem volt első látásra. Ahogy a kezemre állt, amilyennek akkor az akcióját, feszességét megítéltem, illetve amilyen gyönyörű kidolgozással rendelkezik, rögtön tudtam, hogy ez kell nekem! Ez a modell a Shimano egyik jelenlegi zászlóshajója, a Sustain Extra Fast széria tagja 234 cm-es méretben, Medium-Heavy erősséggel, 14-42 g dobósúllyal. Azóta rengeteg peca és élmény van mögöttünk, ezek birtokában pedig bizton állíthatom, hogy ha a sokoldalú teljesítmény és a szenzációs megjelenés a fő szempont, akkor a Sustain pergető horgászbot család a legjobb választás. A méretek széles választéka mind az extragyors, mind a mérsékelten gyors spicc tartományában egyaránt elérhetők, így bárki megtalálhatja köztük a számára ideális pálcát. Az első szembetűnő dolog e botcsaládnál a kifinomult, modern, szemet gyönyörködtető dizájn. A selyemfekete blank ezüst és arany betétekkel, eloxált fém díszítéssel kiegészítve, valamint egy prémium minőségű parafa markolattal válik teljessé. A Sustain High Modulus Full Carbon blank a Spiral X technológiát használja, mely még közvetlenebbé teszi a kontaktust a vezetett műcsalival, majd a megakasztott hallal. Ennek eredményeként pontosabb dobás, nagyobb erőátvitel, jobb csalivezetés és jobb fárasztási élmény érhető el. Minden bot Fuji K Alconite gyűrűkkel, valamint CI4+ orsótartóval van szerelve. A most következő horgászataim során ezt a japán mesterművet használtam a jól bevált, szintén Shimano Stradic 4000FL orsómmal, melyet a korábbi írásaimban már részletesen bemutattam. Felszerelésem elemei az alábbiak voltak:
- Bot: Shimano Sustain Spinning Fast 234MH
- Orsó: Shimano Stradic 4000FL
- Zsinór: Sufix 131 G-Core X13 Braid Green - 0,148 mm (PE 0,8)
- Előke: Sufix Super 21 Fluorocarbon 35 m - 0,60 mm + Savage Gear Needle EggSnap S 24 kg + Guru Rig System Swivels 11
- Rögzítő elem: Korda Krimpelő fogó (L-es rész) + 0,70 mm átmérőjű, dupla csövű hüvely
A nagybetűs csukaCSALI
Savage Gear Cannibal Shad 15 cm
A Savage Gear egyik első számú műcsalija, a Cannibal Shad gumihal széria népszerűsége már több mint egy évtizede töretlen. Ez a típus elsősorban a csukahorgászok nagy kedvence, mert elképesztően attraktív, valósággal megbabonázza a ragadozót, így nagyon jó eséllyel váltja ki a krokodilfejűekből a támadási reakciót. Ennél azonban lényegesen sokoldalúbb, nem véletlenül használják egyre többen süllő és harcsa horgászatához is. Sőt, utóbbi halfaj abszolút világrekordját konkrétan ezzel a csalival és ezzel a mérettel fogták 2023-ban az olaszországi Pó folyóból. Az anyagválasztás és a kiválóan tervezett forma miatt korongja már lassú bevontatásnál is jól mozog, ezért állóvízen kifejezetten átlag feletti teljesítményre képes. Ahol a ragadozók a magasabb profilú táplálékhalakat fogyasztják, pl. bodorkát, dévért, vörösszárnyút, ott a Cannibal biztosan a legjobb csalik egyike lesz!
Számomra három színváltozat vált be ebből a csaliból, melyek közül toronymagasan kiemelkedik a Fire Tiger. A Zoltán-tó kissé zavaros, opálos vizében, egyértelműen ez a fluo zöld hátú, fluo sárga oldalú, fluo narancssárga hasú, markáns fekete csíkokkal kiegészített modell volt az a favorit, amely minden alkalommal támadásra ingerelte a ragadozókat. Hozzá kell tennem, hogy minden alkalommal több bizalmat is kapott, mint a többi csali, ám erre az első próbától kezdve alaposan rá is szolgált. A kisebb, 2-3 kg-os, mohó növendékcsukák épp oly vehemenciával raboltak rá, mint a termetesebb „krokodilok”. Sőt, mindennél többet mond, hogy ennek köszönhetem életem csukarekordját is, amelyre kisgyerek korom óta vágytam! A másik két fogós színváltozat a Golden Ambulance, illetve Red Head, melyeknek szintén köszönhetek néhány gyönyörű ragadozót a fotóalbumomban.
Zoltán-tó – Felejthetetlen áprilisi tavasz
Zoltán-tó – Csukarekordom története
Írta: Putz Tamás
Fotók: Auer Márió, Császár Bence, Pataki Gergely, Putz Tamás