V. Izsáki Horgász- és Pihenőpark Egyéni Horgászkupa - képes versenybeszámoló

V. Izsáki Horgász- és Pihenőpark Egyéni Horgászkupa - képes versenybeszámoló

Idén ötödik alkalommal rendezte meg az Izsáki Horgász- és Pihenőpark az egyéni horgászversenyét. A rendezvény különlegességét az adta, hogy itt tényleg egyetlen dolog a fontos: minél több halat fogni! Hogy milyen módszerrel? Az a horgászra van bízva! Feederezhet, spiccbotozhat, lehet sportolni a rakós botokkal is, tehát a módszer nincs szabályozva. A cél: a szektor legtöbb halát megfogni! Ám ez egy rapszodikus vízen gyakorta nem is olyan könnyű feladat…

Az elmúlt időszak nem szólt másról, mint egyre-másra követték egymást a nagyobbnál nagyobb frontok, felhőszakadások, jégesők. De ez nem is csoda, hiszen már lassan mindenki szótárába bekerül a „zivatarszezon” kifejezés. Az egész heti esőzés után sok mindenre fel volt készülve a verseny szervező csapata, elkészültek a „tervek”: milyen időjárási körülmény olyan, ami esetén megszakítjuk vagy esetleg végleg le is állítjuk a versenyt!

Ezt még tetőzte a versenyt megelőző péntek esti hatalmas vihar, ami épphogy elkerülte a tavat és csak a szélét, illetve a szelét kapta meg a tó. De egy ilyen szép alföldi tájon tökéletesen látszódott, ahogy nagyjából az 52-es főút mentén villámokkal és felhőszakadással vonult el az újabb vihar, alig pár kilométerre a tótól. „Csak ilyen vihar ne legyen holnap”, hangzott el több horgásztól is, akik már pénteken próbálgatták a vizet, a csalikat.

Egy szép pénteki teríték Patkó Tamástól

Ilyen előzmények után kicsit félve vártuk a verseny reggelét. Ám szerencsére minden aggodalom felesleges volt, mert kora reggel gyönyörű kék égbolt és napsütés várta a versenyre érkező horgászokat.

Reggel fél hatkor ilyen idő várta a versenyzőket
Reggeli kávé vagy wellcome drink, valamint egy gyors taktikai megbeszélés a szerbiai Horgos községből érkezett horgászok között
Ismerős arcok, rendszeresen visszatérő horgászok köszöntötték egymást

Külön öröm a számunkra, hogy sok olyan horgász is évről évre megtiszteli részvételével versenyünket, akikkel hazánk rangos feeder versenyein is találkozhatunk!

Felszerelések sora várja, hogy útjukra indulhassanak a kihúzott horgászhely felé
Idén 31 horgász mérte össze tudását és szerencséjét a tavon
A versenyt ezúttal is Jankovics István tógazda és Takács Péter nyitotta meg
A sorsolásnak itt gyakran van nagy jelentősége, de az élet bebizonyította már, hogy a papírforma ezen a vízen gyakran felborul
Volt, aki örült a kihúzott helynek…
… volt, aki tudomásul vette…
… és volt, aki - mondjuk úgy - húzott már jobbat is

Egy közös volt minden horgászhelyben, mint mondani szoktuk: mindegyik közvetlenül a vízparton volt :)… de mivel ez nem egy Velencei-tó kilométeres egyenes partszakasszal, ezért igyekeztünk az elmúlt években bevált gyakorlat alapján a tavat szektorokra osztani, ezzel biztosítva azt, hogy a tó minden területéről kerüljön ki díjazott versenyző, és hogy valamennyi helyen érdemes legyen az utolsó percig küzdeni. Ezt igazolta az idei verseny is…

A sorsolás után beindult a boszorkánykonyha: rostán préselt csemegekukorica
Csontiszámolás… na, jó csonti szelelés az „A” szektorban
A „C”-ben is volt, aki a ragasztott csontin gondolkodott
Gyors telefonos segítség igénybevétele a horgászbot ügyfélszolgálattal… „Akkor tehát a vékonyabbik darabot dugjam a vastagabbikra?”

7:30-kor kezdődhetett meg az alapozó etetés, melyet mindenki a maga által választott technikának megfelelően végzett el. Volt itt gombócolás, csészézés, spombozás, kiakasztott klipszes kosaras etetés is.

Rakós botos csésze mellé dobott gombóc
A legtöbb versenyző a kiakasztott klipszes alapozó etetést választotta
Volt, aki a nagy melegre tekintettel alapozó etetés helyett alapozó itatás mellett döntött. Ennél a folyékony arománál versenyzők között tökéletes volt az összhang!

A sorsolás előtt szinte mindenhol a „Melyek a jó helyek?” volt a beszédtéma: ki melyik helyet húzná ki szívesen. A nagy többség a „C” szektor, annak is a magas sorszámú, 29-30-31-es helyén horgászott volna legszívesebben, ami nem is meglepő látva az előző évi eredményeket. Ám azt sem kell elfelejteni, hogy a keskeny szakasz már nem egyszer okozott meglepetést, volt, hogy ott jelentek meg az igazán nagytestű halak, de volt, hogy toronymagas fogási eredmények születtek a „nyárfasor” alatti horgászhelyek valamelyikén.

Idén a papírforma részben beigazolódott, mert az első fogások pont a fentebb említett helyeken születtek meg.

A 31-es hely is az elsők között volt, ahol ponty került horogra
Zsittnyán Tomi pár dobásból megfejtette, melyik keverék az, amit szívesen eszik a hal
Kocsis László rakós botos etetéséről is pontyot fárasztott ki viszonylag hamar
Sokan gondolhatnák, hogy csak a tó leghátsó részén lehetett pontyot fogni, ám Kucsera Sebestyén, aki majdnem a keskeny szakasz legvégén ült, hamar rácáfolt erre
Valamire nagyon rátalált Sebestyén, mert több szép pontyot is eredményesen szákba terelt a verseny folyamán
Aki lemaradt a wellcome drinkről, az a tógazda jóvoltából ezt pótolhatta, vagy akár meg is ismételhette. Nagy öröm volt hallani az egyik horgásztársaságtól: „Izsák vendéglátásból jeles!”
Az első igazán nagytestű pontyra 10 óráig kellett várni. Ekkor Patkó Tamás horgán jelentkezett a termetes uszonyos
E szokatlanul világos színvilágú tükörponty tömege 8.240 gramm volt, mellyel sokáig a verseny legnagyobb hala is volt

A fogásokon egyértelműen látszódott, hogy a tó bal hátsó öbölrésze - a versenyen a „C” szektorra keresztelt terület - adta egyre ütemesebben a halat. Nem volt ritka, hogy ketten-hárman is pontyot fárasztottak egyszerre. Érdekes volt azt látni, hogy míg általában a halak kapókedve a déli időszakhoz közeledve egyre csökkenni szokott, a versenyzők igazából ekkor kezdték el fogni a halakat. Ha a verseny elején tippelni kellett volna, hogy honnan kerül ki az első, második és harmadik helyezett a szektorok győztesei közül, a tipp minden bizonnyal ez lett volna: C-A-B szektor. Tehát a két öböl után harmadikként kerül ki a keskeny terület.

Berta Róbert pontyot fáraszt
Ő nem az öböl végén ült, mégis sikerült 24 kg feletti mennyiségű halat fognia, ami a másik két szektorban első helyet jelentett volna, ám ebben a szektorban csak a második helyre volt elég
Kurucz Dávid rutinos horgász, de ez a verseny neki is nehéz falat volt idén
Dávid komoly csatát vívott Páll Eörs barátjával, akivel egy szektorba húzott és a taktikájuk is nagyon hasonló volt

Igazi izgalmat tartogatott a végére Páll Eörs, aki az utolsó 30 percben talált rá arra az etetőanyagra és csalira, valamint a halakra, amivel pár perc alatt 3 pontyot is szákba terelt. A verseny vége előtt 10 perccel kifárasztott egyet, majd visszadobta végszerelékét és 3 perccel később ismét pontyot fárasztott. Ez most nem tűnhet soknak, de ha hozzátesszük, hogy az 5 és fél órából szinte 5 órát ült pár kárászfogással, akkor már sejthetjük, hogy valamit tényleg talált. A mérleg nála végül majdnem 15 kg-nál állt meg, míg Dávidnál 17.530 grammon, így ő nyerte meg az „A” szektort.

Amikor már sejteni lehetett, hogy nem 100 kilós fogások között dől el az első helyek sorsa, akkor minden halra nagyon kellett vigyázni a versenyzőknek
Szép ponty az óvatos horgász jutalma

Miért is volt fontos az óvatosság? Körbejárva a tavat egyre több és több horgásztól hallottuk, hogy hány darab pontyot vesztettek fárasztás közben, a merítés előtti pillanatokban. Ezek között volt egy pár előketépés is, de a nagy többség csupán leakadás volt. Ez is mutatja, milyen finnyásan, óvatosan ettek a halak ezen a napon. Csak a legfinomabb felszereléseket voltak hajlandók felvenni, de ezekkel megnőtt a kis horog miatti leakadás vagy a vékony zsinórok miatti előkeszakadás esélye.

Tényleg folyamatosan ment a matekolás, a variálás annak érdekében, hogy valahogyan horogra lehessen csalni a pontyokat
Minden egyes pontyot meg kellett becsülni egy ilyen nehéz versenyen
A leghalasabb „C” szektor harmadik helyét Kocsis László foglalhatta el 21 kg feletti fogásával

Szó volt az imént a szektorelsők végső sorrendjéről. Az nem volt kérdés, hogy a „C” szektorban nagyon sok halat fogtak a horgászok, ám a keskeny területre eső a „B” szektorban Kucsera Sebestyén 28 kg feletti fogással igencsak magasra tette a mércét.

Kucsera Sebestyén 28.080 grammos fogása sokakat meglepett, hiszen olyan területen érte ezt el, amit mindenki elkerülni akart leginkább
A mérlegelés izgalmai az utolsó percig megmaradtak, mert Zsittnyán Tomi - bár nagyon sok hala volt (kétszerre kellett lemérni) -, csak annyit tudott, hogy ő sok halat fogott, de hallotta, hogy elöl is meglepően sok hal került a szákba!

Erre az „érzésre” még a versenyt levezető Takács Péter is rátett egy lapáttal, aki annyit mondott Tominak: nem sokon múlott…

Valódi öröm, amikor kiderült, hogy Zsittnyán Tomi megnyerte az Izsáki versenyt
Tomi a legnagyobb hal díját is megszerezte, így övé lett a kupa és a Haldorádó Centrum nagy értékű vásárlási utalványa is
A versenyzők, akik végigküzdötték becsülettel az V. Izsáki Horgász- és Pihenőpark Egyéni Horgászkupáját

A díjazott versenyzők a három szektor első 3-3 helyezettjéből kerültek ki.

TÁBLÁZAT: Eredmény_rövid.xls

V. Izsáki Horgász- és Pihenőpark Egyéni Horgászkupa
2013. június 8.
helyezésnévhelyszektorfogott súlypontszám
1Zsittnyán Tamás28C830 3801
2Kucsera Sebestyén18B728 0801
3Kurucz Dávid10A1017 5301
4Berta Róbert24C424 1902
5Páll Eörs2A214 8902
6Csák Attila12B19 4602
7Kocsis László23C321 1103
8Savin Jovan15B48 9403
9Horváth Attila6A68 7603

A részletes eredménylista letölthető innen: Végeredmény.pdf

Nagyon nehéz verseny volt, az biztos. Fair versenyzés, jó beszélgetések, viccelődések és igazán jó baráti hangulat jellemezte ezt a napot a tavunkon!

A verseny utáni ebéden következhetett a kiértékelés
Sokak szerint ezért is érdemes ide ellátogatni!

A versenyen készült fényképeket megtekinthetik az Izsáki Horgász- és Pihenőpark Facebook oldalán!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.