November végi dévérek

November végi dévérek

Egy héttel azután, hogy Döme Gábor barátommal megtámadtuk a Bősi vízi erőmű alvízcsatornáját, újra rápróbáltam a helyre. Kíváncsi voltam, hogy a "novemberi nyár" mennyire befolyásolja a dunai dévérek kapókedvét.

Reggel öt órakor indultam, hogy a napfelkelte előnyeit kihasználhassam. Ekkor látható legintenzívebben a halak mozgása, ami elárulja mire is számíthat a horgász igazán. Szokás szerint elsőként az etetőanyag bekeveréséhez láttam hozzá. Míg az kicsit összeérik, elkészítettem a horgászhelyet. A ládát kicsit magasabbra helyeztem a part menti kövezésen, hogy a közlekedő hajók által keltett hullámok nehogy elvigyék a felszerelést. Mikor minden a helyére került, jöhetett a várva-várt peca.

Ennek a csalinak nem tudnak ellenállni a helyi dévérek

Alapozó etetést nem végeztem. Etetőanyagot kizárólag az etetőkosárban juttattam be. A bekevert etetőanyag TOP-MIX Extra River. Ezt fűszereztem meg darabokra metélt trágyagilisztával és csontival. A csali pedig egy szál giliszta és 4-5 szál szúnyoglárva szendvics.

Kapásra várva

A felszerelés 3,9 m hosszú Heavy feederbot volt, a leglágyabb spiccel ellátva. A szögletes feederkosár mérete 40 gr volt, amit még meg kellett toldani egy 22 gr-os tányérólommal. Ebbe nyomtam bele az etetőanyagot. A könnyűnek éppen nem nevezhető végszerelék együttes súly megközelíthette a 80 gr-ot, de ez garantáltan megállt a lassan sodró mély vízben, a parttól mintegy 25-30 méterre. Azért kellett ebbe a távolságba bedobni a felcsalizott horgot, mert itt tapasztaltam hajnalban a legtöbb mozgást. Kintebb elvétve ugrott 1-2 hal.

Nem kellett sokat várnom az első kapásra. Alig telt el negyed óra az első bedobás után, mikor a bot spicce megmozdult. Bevágáskor azonban a hal nem akadt meg. Így ment ez egy darabig. A hal vagy lemaradt, vagy csak egy aprócska keszeg vergődött a horgon. Féltem tőle, hogy ez így marad. Szerencsére - hamarosan - a halak rácáfoltak félelmemre. Egy szép húzós kapásra lettem figyelmes. A második húzásba már belerántottam. Azonnal éreztem, hogy megérkezett az első szebb példány. Rövid küzdelem után bevezettem a merítőbe: a "kicsikét".

Mindjárt hálóban a \'kicsike\'

Innentől számítva kisebb nagyobb időközönként jöttek az itt átlagméretnek számító 35-40 centis példányok. Nem ritkák errefelé a kettő, esetleg a három-négy kilós dévérkeszegek sem. Ha ezek közül a horgászember megakaszt egyet, az már keményebben küzd az életéért, dévér módra. Nagy öröm, mikor az ember kezében rángatózik a bot. Bár fárasztásuk nem tart túl soká. A darabosabbja is pár perc alatt feladja a harcot. Így volt ezzel az általam partra segített jó 2,5 kilós is. Két kisebb rándulás a bot spiccén, és már be is vágtam. Ezután két-három perc fárasztás. Ahogy közeledett a parthoz, folyamatosan csökkent az ereje. A part szélén még került egyet, majd szépen megadta magát és felfeküdt. Öröm volt kézbe venni.

Egy az átlagos méretűek közül
Ilyen és hasonló halakért már érdemes novemberben végén is horgászni

Néha előfordul természetesen, hogy kisebb-nagyobb kapásszünet is beáll. Ez jó alkalom egy kis reggeli, vagy egy pohár forró tea elfogyasztására. Ez, és a halak fárasztása kellemesen fel tudja melegíteni az ember testét, lelkét. Közben azon gondolkodtam, hogy mennyire működhet itt egy jó kis peca, mikor beáll a tél. Nem hiszem, hogy a halak eltűnnek nyomtalanul. Csupán a legfogósabb csali: a szúnyoglárva pótlása nem lesz egyszerű. Úgy döntöttem, hogy beszerzek egy doboz műszúnyogot, és rápróbálok. Jó alkalom lesz ez arra, hogy megtapasztaljam, mennyire működőképes ez a darab "műanyag". Ígérem, amint megejtek egy ilyen horgászatot, jó szokásomhoz hűen, részletesek beszámolok róla a kedves olvasóknak.

Késő őszi zsákmány
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.