A nyári meleg hónapokban gyakorta megtréfálnak minket a halak. A mélyebb (2 métert meghaladó) vizekben sűrűn megfigyelhető jelenség, hogy a halak nem a mederfenéken tartózkodnak és táplálkoznak. A horgászok zöme, akik hagyományos technikával (bevált szokásaikból nem engedve) keresik a kedvenceiket a mederfenéken, elintézik azzal, hogy ma sem evett a hal… Pedig eszik, csak nem ott, ahol csalit felkínálták neki!
Az erőteljes napsütés miatt a felmelegedő és a már felmelegedett vizekre egyaránt jellemző, hogy a mélységtől függően változik a hőmérsékletük. Gyakran megfigyelhető, hogy a halak - akár etetés nélkül is - az eltérő hőmérsékletű vízrétegek találkozásánál tartózkodnak, és nem a mederfenéken. Az ilyen helyzetekben speciális szerelékre és speciális etetésre van szükség. A szerelék összeállításánál arra kell figyelni, hogy a horgon lévő csalinak a vízbe szabadon beeső táplálék mozgását kell utánoznia. Minél tökéletesebben sikerül ezt kiviteleznünk, annál több lesz a kapásunk. Próbálkozni érdemes, hiszen nem csak a keszegfélék, hanem a pontyok és amurok is gyakorta sütkéreznek a felsőbb vízrétegekben.
Vegyük sorra, hogy mire van szükségünk, ha egy eredményes vízközti horgászatra készülünk!
1. Milyen eszközzel próbálkozzunk?
A legmegfelelőbb eszköz egy rugalmas, lágy, úgynevezett „light” matchbot. Egy ilyen törékenynek látszó bottal, bármilyen furcsa is, még a termetesebb halak kifogása sem jelent problémát. A botok hihetetlen rugalmassága úgy őrli fel a hal erejét, hogy még az orsó fékje sem szólal meg. A botok lágyságát és páratlan rugalmasságát nemcsak a hal fárasztásánál, hanem a dobásnál is kamatoztathatjuk. Egy kis súlyú úszó is pontosan és jól dobható. További nélkülözhetetlen kellék a jól süllyedő monofil damil is, amely meggátolja a szerelék etetésről való elsodródását.
2. Megfelelő úszó kiválasztása
A kínálat ebben a kategóriában is óriási, de most „önző” módon mégis csupán egyetlen úszóra koncentrálunk. Az új fejlesztésű Perfect Straight Match Sensitive megfelel a finomszerelékes horgászok maximális elvárásainak. A 3, 4, 5, és 6 g-os méretben készülő úszó a matchbotos horgászok körében osztatlan sikert arató Match Sensitive önsúlyos waggler testnélküli változata. Fantasztikusan repül a levegőben, segítségével a pontos dobások mindig könnyedén, precízen végrehajthatóak. A lehető legérzékenyebb matchbotos úszó.
Teljesen álló vízen vagy enyhe oldaláramlásban rögzített wagglerként vízközti és fenéken történő horgászathoz egyaránt jól használható. Speciális antennakialakításának köszönhetően a nagyon finom emelős kapásokat is jól, feltűnően jelzi. A tömör műanyag antenna - ami mellesleg cserélhető - előnyét az óvatos elhúzós kapásoknál használhatjuk ki. A zsinórra helyezendő ólom mennyiségét az úszó végéről letekerhető réz lamellák segítségével változtathatjuk.
3. A szerelék összeállítása
A kisméretű, érzékeny antennájú önsúlyos úszót a süllyedő zsinórra fix úszórögzítővel célszerű felrakni. A zsinóron lévő ólom 0,3-0,75 g között legyen. Az előke optimális hossza 20 cm, hogy a legfinomabb emelős kapásokat is időben láthassuk. Mindig könnyű horgot kell használni, hogy a halak gyanakvását eloszlassuk (pl. Kamasan B512, 16-os méretben).
4. Csalogatás, helyben tartás
A vízközt lévő halak érdeklődését a ködöző etetőanyag folyamatos csúzlizásával tarthatjuk fenn. Azt a mélységet, ahol az etetőanyag kifejti hatását, löszös föld hozzáadásával állíthatjuk be. Ha zavaros a víz, és kevésnek bizonyul a keverék által képzett felhő, használjunk Litou Extrát. Ez a különleges, finomszemcsés anyag megfesti az etetőanyagot, és oldódás közben látványos narancssárga felhőt képez. Ha megtaláltuk azt a vízmélységet, ahol a folyamatos etetés mellett leghatékonyabb az etetőanyag, akkor ügyelni kell arra, hogy az etetés ütemén se változtassunk, mert a halak ilyen esetben is más mélységbe mozdulhatnak el. Ha gyakrabban etetünk, akkor általában felfelé, ha ritkábban, akkor lefelé mozdulnak el, követve az etetést. Minden etetőanyag csalogatóhatását tovább fokozza kevéske élő anyag (csonti, pinki, szúnyoglárva).
5. Erről se feledkezzünk meg!
- A meghorgászni kívánt távolságot a zsinóron zsinórjelölő filccel jelöljük meg.
- Ha a zsinórunk nem süllyed kellően gyorsan, használjunk zsinórmerítő spray-t.
- Nem árt egy tartalék csúzlit vagy pótgumit is magunkkal vinni, mert a sok lövés miatt lehet, hogy előbb megadja magát csúzlink, mint kellene, és ne emiatt kelljen idő előtt befejezni a horgászatot.
- Az elő csalit minden esetben takarjuk le, vagy helyezzük a csalizó ernyő árnyékába, különben néhány perc alatt megfőnek.
- A horgászat végén próbáljunk rá a fenék közeli horgászatra is. Amikor elcsöndesedik a terep, egy nagyobb csonticsokorral vagy kukorica csalival kellemes meglepetésben lehet részünk. A nap végén lehet, hogy egy termetesebb ponty lesz a jutalmunk a sok-sok apróbb hal mellé.