Vízközti matchbotos dévérezés

Vízközti matchbotos dévérezés

A mély vizekben gyakorta megfigyelhető jelenség meleg napos időben - nem csak nyáron! -, hogy a halak nem a mederfenéken, hanem a víz felső 1-2 méteres rétegében tartózkodnak. A halak tökéletesen érzékelik a különböző vízrétegek közötti hőmérsékleti különbséget, és minden időszakban a számukra legkedvezőbbet részesítik előnyben. Hiába akarjuk a mederfenékre kényszeríteni őket, ha a vízfelszín alatt 1,5 méterre érzik jól magukat. Szűcs Balázzsal a - Perfect Team tagjával - az Adonyi Holt-Dunára látogattunk el, ahol a vízközti matchbotos horgásztatból kaptunk ízelítőt.

Hol és mikor kell vízközt keresni a halat?

A mély, 2-3 méternél mélyebb állóvizek napos időben gyakorta okoznak meglepetést. Minél magasabb a levegő hőmérséklete, annál határozottabb különbségek alakulhatnak ki a különböző vízrétegekben. A halak általában a hideg és meleg víz találkozásánál tartózkodnak. Sokan kizárólag „nyári jelenségnek” titulálják a halak felszín közeli megjelenését… Ez a megállapítás önmagában téves! Nyáron valóban nagyobb esély van rá, de jól megfigyelhető, hogy az első (tartósabb) tavaszi napsütéses órák vagy a néhány zord, őszi esős nap után beköszöntő vénasszonyok nyara ugyanúgy felcsalja a halat. Ezt sok esetben kedvenceink is elárulják: folyamatos felszín közeli fordulások, ugrások jelzik, hogy nem a mélyben vannak. Tükörsima, mozdulatlan víznél, egy magasabb pontról jól nyomon követhető a felszín alatt lassan mozgó halcsapat. Olykor azonban az is előfordul, hogy semmi jel nem utal a halak vízközti tartózkodására, vagy éppen a horgászat közben hagyják el a feneket. Erről (úszós szereléknél) az ismétlődő emelős kapások vagy a lassan besüllyedő szereléket vízközt elkapó halak árulkodnak. Ha ez egyértelművé válik, etetőanyagunkat és szerelékünket menet közben is átalakíthatjuk, különben esélyünk sem lesz jelentősebb mennyiségű pikkelyes kifogására.

Biztosra menve

Balázs nagyon jól ismeri az adonyi Dunát és a holtágat, ahol horgászott, hiszen lakhelye légvonalban alig 500 méterre van ide. Itt kezdte horgász pályafutását kicsi gyerekként. A változatos, szép víz sokféle módszer gyakorlását teszi lehetővé, és minden időszaknak megvan a jellegzetes hala. Nyár végén egyértelműen a matchbotos horgászat a favorit. A sekély partszélből napközben behúzódnak a halak, de szinte ugyanabban a mélységben maradnak, mint kint. Balázs a kiválasztott horgászhelyet úgy ismerte, mint a tenyerét. A meder állandó kotrása miatt különösen változatos, egyenetlen itt a fenék, ahol akár 1 méteren belül 2 métert is mélyülhet. A halak a sóderpúpok között igen jól érzik magukat. A fenéken való horgászat körülményes és nehezen kivitelezhető. Kézenfekvő a vízközti peca. Ennek eredményességét nagymértékben elősegítette a napok óta tartó meleg, kánikulai idő. Mi sem kora hajnalban érkeztünk. Amikor a legtöbb horgász hazafelé indult, akkor kezdett hozzá Bazsi. Minél magasabban járt a nap és minél melegebb volt, annál jobban evett hal!

Információ a vízről

A vízterület neve: Adonyi Holt-Duna.

A vízterület kezelője: Adony és Környéke HE.

Hol található: A 6. sz. főúttal párhuzamosan, Adony mellett.

A horgászhely sajátossága: A vízterület kísértetiesen hasonlít a Dunaújvárosi-öbölre, csak kisebb. Az egyik vége (D-i oldalon) nyitott, amely az élő Dunával van összeköttetésben. Vízállása ezért a Duna mindenkori vízállásától függ. Áradáskor nagyon sok dunai hal bejön ide, de telepítenek is. Telepítésekkor a kijáratnál egy hálóval próbálják meg a halak gyors elvándorlását megakadályozni. A vízterület teljes hossza 8 km, szélessége 30 és 150 m között változik. Mélysége 0,5 és 6 m közé tehető. A vízterület nagysága 48 ha. A mederfenék és a vízterület rendkívül változatos, igazi vadvízi rengeteg.

Vízmélység a horgászhelyen: kb. 4 méter, Balázs félvízen (1,5-2 m) horgászott.

Biztos módszer: A helybéliek döntő többsége a hagyományos fenekezős horgászat híve. Ezzel a módszerrel ritkábban ugyan, de termetesebb halakat lehet horogra csalni. Balázs módszere - a vízközti matchbotozás - meleg, napos időben verhetetlen a keszeghorgászatban!

Napijegy kapható: A Duna Vendéglőben a 6.sz. főút mellett

Jellemző halállomány: dévérkeszeg, karikakeszeg, bodorka, sneci, laposkeszeg, ezüstkárász, ponty, süllő, kősüllő, csuka, balin, harcsa.

A víz hőmérséklete a horgászat napján: + 24 Celsius-fok.

A levegő hőmérséklete: + 33 Celsius-fok.

Légmozgás: enyhe É-i szél fújt, melegfronti hatás érvényesült.

Felszerelés

Balázs egy rendkívül rugalmas, lágy Milo Proxon matchbotot használt, amely 3,75 m hosszú, dobósúlya 3-12 g. Az orsó dobjára 14-es Maxima süllyedő damilt csévélt. 8 g-os Perfect Match Sensitive úszót használt, fix (Sensas Luxe) úszórögzítővel felhelyezve a zsinórra. Az összes lamellát az úszón hagyta, így mindössze 1 db dupla forgót és kettő kis sörétet kellett a zsinórra tenni. A horogelőke Milo Krepton FluoroCarbon 0,09 mm, hossza 20 cm. A horog Kamasan B512 Red, 14-es méretben.

A nélkülözhetetlen kellékek
A Balázs által kiválasztott Perfect Match Sensitive úszók egyik óriási előnye, hogy antennájuk cserélhető
A vékony karbon szárra ültetett, anyagában színezett műanyag antenna magába gyűjti a legkisebb fényt is, és szinte világít - remekül látható! Ráadásul a tipikus feltolós dévérkapásokat is látványosan jelzi
A zsinórra az úszó egy fix (Sensas Luxe) rögzítő adapter segítségével került fel
Mindössze egyetlen dupla forgó és 2 apró sörétólom volt a zsinóron

Etetőanyag recept

Mivel a halak a víz felső rétegében tartózkodtak, az etetőanyagot is úgy kellett bekeverni, hogy ott fejtse ki a hatását, ahol kell! Fontos, hogy könnyedén ellőhető (dobható) legyen, de vizet érés után gyorsan nyisson, és tölcsérszerűen szétoldódva, kemény mag nélkül süllyedjen a fenékre. Különösen fontos az etetőanyag tökéletes homogenitása, és nélkülözhetetlenné válik néhány adalékanyag, amely segít, hogy a keverék nagy felhőt képezve, lassan süllyedjen.

A vízközti mesterkeverék alkotóelemei
A meleg vízben a hagyományos szintetikus aromák gyorsan „megfőnek”, hatásukat vesztik, ezért nagy hatásfokú por- és folyékony aromák használata ajánlott
Az Attractix folyékony aromát ne közvetlenül az etetőanyagra, hanem az 1 liter vízbe öntsük! Sokkal egyenletesebben oszlik így szét a keverékben
Az Extra Litou egy olyan felhősítő anyag, amely oldódás közben narancssárgára festi a vizet, ráadásul lassan süllyed a felhő, amelybe a halak „belebújnak” és mohón táplálkoznak
Nagyon fontos a keverék tökéletes homogenitása. Balázs összesen háromszor törte át a keveréket. Kétszer a normál, míg egyszer a közepes lyukú szitán. A kifogástalan állagú keverék ott oldódik, ahol azt mi szeretnénk

Íme, Szűcs Balázs receptje

  • 2 kg Sensas Bremes (klasszikus dévéres keverék, sok angolmorzsával fűszerezve)

  • 2 kg Sensas Super Bremes (nagytestű fehérhalak csábító eledele)

  • 400 g Sensas Pastoncino Jaune (nehéz, citromízesítésű olajos morzsa)

  • 200 g Sensas Extra Litou (narancssárga színű felhősítő anyag)

  • 1 csomag Sensas Super Additive Brasem (dupla erős hatásfokú dévéres aromapor)

  • 1 flakon Sensas Attractix Brasem (intenzív, alkoholos folyékony aroma)

  • 2 kg Sensas Terre De Somme föld (könnyű löszös föld, amely oldódás közben felhőt képez)

Az eredményes horgászat egyik titka a folyamatos, pontos etetés!

Kiváló támpont a pontos dobások során a kotróhajó fülkéje
A lágy matchbottal szinte fék nélkül is lehet horgászni, rugalmassága felőrli a halak erejét
Még egy utolsó próbálkozás, és merítőben a hal
Horogra kizárólag dévérkeszegek akadtak, átlagsúlyuk 30-40 deka volt
A meleg nap ajándéka
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.