A 2010. év legszebb fogásai 2. rész - egyéb halak - Szavazz az év fogására!

A 2010. év legszebb fogásai 2. rész - egyéb halak - Szavazz az év fogására!

A Fogási naplóból kiemelt „egyéb” halakkal kapcsolatos fogásokkal talán még nehezebb döntés elé állítjuk az olvasókat, mint a tegnapi, nemes halakat felvonultató listával. Ma 14 darab „egyéb” kategóriába tartozó halfajhoz kötődő és általunk legjobbnak ítélt fogást mutatunk meg nektek. A kérésünk ugyanaz, mint tegnap: nézzétek meg e gyönyörű halakat és válasszátok ki, szavazzatok arra a horgászra és fogására, akinek szívesen átnyújtanátok a „2010. év fogása - egyéb hal kategóriában” díjat. Válasszuk ki az év fogását!

A nemes halak kiválogatását - természetesen - az „egyéb” kategóriába sorolható halak bejelentéseinek átvizsgálása követte. Ebben az írásban az ezek közül kiemelt fogások szerepelnek. Célunk ezzel - azon túl, hogy e kategóriában is megjutalmazzunk egy horgászt - továbbra is az, hogy népszerűsítsük az „egyéb" halak fogását, bemutatva ennek szépségét és elismerve ennek értékét, valamint hogy ezáltal e fogások bejelentését is szorgalmazzuk. A Fogási napló 2010-es bejegyzéseit böngészve rengeteg szép, különleges, ritka fogásra akadtunk.

Az itt bemutatott 14 hal, illetve horgász közül a győztes jutalma egy „2010. év Fogása - egyéb hal kategóriában” kupa, emellett a 2011-es évben lehetőséget adunk arra, hogy egy írás keretében bemutatkozzon a horgász, amiben megismertetheti velünk kedvenc módszerét és horgászhelyét is. Az írásban a szereplő halak/horgászok bármelyike méltó lehet a díjra, ezért arra kérünk titeket, hogy válasszátok ki, melyik legyen az a fogás, amely szerintetek a legkiemelkedőbb ebben a kategóriában.

Szavazni 2011. január 9. (vasárnap) 24:00 óráig lehet! Csak az láthatja a szavazás aktuális állását, aki szavazott!

Íme, az általunk kiválasztott egyéb halak ábécérendben, amelyekre szavazni lehet:

Aranykárász

Sajnos hazánkban egyre ritkábban találkozhatnak a horgászok e halfajjal. A 2010-es bejelentések közül Hák Norbert fogását emeltük ki.

Fogás ideje: 2010. 06. 26.
Halfaj: aranykárász
Tömeg: 0,30 kg
Hely: Gyömrői tőzeges tó
Hely típusa:
Módszer: picker
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: esős
Fogás körülményei: Nagyon régen fogtam már sárkárászt. Most összejött ismét. Délután kapott, közvetlen nád mellől, még két társával együtt. Végig szemerkélő esőben (ami egyébként kimondottan jó aranykárászra).

Az egyik megfogott aranykárász

Bodorka

Általánosan elterjedt halunk, a különösen szép méretű példányok fogása mégsem mondható túl gyakorinak, ezért is örülünk minden bejegyzésnek. Ezúttal Sós Norbert közel félkilós bodorkáját jelöltük szavazásra.

Fogás ideje: 2010. 07. 11.
Halfaj: bodorka
Tömeg: 0,45 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: picker
Csali: csontkukac + kukorica
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: A húzásából ítélve azt hittem, kis ponty. 1 szem Haldorádó - Vörös Démon kukoricára és 2 szem csontira jött. Természetesen visszanyerte szabadságát

Szép bodorka a Dunából

Compó

A „halak doktora” sokak számára különös vonzerővel bíró faj. Eredeti élőhelyeinek eltűnése miatt sajnos egyre kevesebb természetes (vagy természeteshez közeli) vízen találkozhatunk vele, és lassú növekedése miatt a komolyabb egyedek ritkának számítanak. Mindezek alapján Jávorka Dániel compója igazán értékes fogás!

Fogás ideje: 2010. 08. 16.
Halfaj: compó
Tömeg: 3,12 kg
Hely: Miszla
Hely típusa:
Módszer: bojlis
Csali: bojli
Fogás időszaka: éjszaka
Időjárás: derült
Fogás körülményei: A miszlai csoda rögtön legutóbbi horgásztúrám első éjszakáján érkezett, ejtős kapással. A botot megemelve kemény ellenállást tanúsított, ezért eleinte pontyra számítottam, azonban merítés előtt e gyönyörűség hatalmas feje törte meg a nyugodt vízfelszínt, nem kis meglepetést okozva ezzel nekem. :) Frankfurti kolbászos bojlival sikerült a csodás halat horogra csalni. Az országos rekordra már csak szűk 70 dekát kell „gyúrnom”. :)

Az új egyéni compórekordom, 3,12 kg

Dévérkeszeg

Hák Norbert nem csak az aranykárászok fogásában jeleskedett tavaly… e gyönyörű drávai dévér révén újra bekerült a listába.

Fogás ideje: 2010. 07. 17.
Halfaj: dévérkeszeg
Tömeg: 2,80 kg
Hely: Dráva
Hely típusa: folyó
Módszer: picker
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Szemes etetésen jött, több keszegtársával egyetemben. Az Öregem fogott még egy másfeleset, én meg még egy olyan 60 deka körülit. Ezenkívül még jött egy kisebb, kilós retúrharcsa gilisztára. Sok szilvaorrú, karika, néhány baglyossal fűszerezve. Édesapámnak leakadt szákolásnál egy hatalmas aranysárga leánykoncér, bőven két kiló felett lehetett (amit múlt vasárnap fogtam, annál nagyobb volt). A nagy dévér és a többi keszeg is finom kapással jelentkezett, egyedül a „leányhal” akarta elvinni a botot mindenestül. Mozgalmas peca volt, sok szúnyoggal! :)

Igazi lapát! :)

Domolykó

Hazai „pisztrángpótló” halunk horgászata különleges csemege is lehet - a faj igazán több figyelmet érdemelne! A 2010-es fogások közül Szaniszló Zsolt egyedi módszert, saját műcsalit is bemutató bejelentését választottuk.

Fogás ideje: 2010. 04. 30.
Halfaj: domolykó
Tömeg: 2,00 kg
Hely: Dráva
Hely típusa: folyó
Módszer: pergetés
Csali: wobbler
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Cserebogarazni indultam, de most vittem magammal az egyik saját készítésű kis wobbleremet, mert az elmúlt napokban arra is volt pár érdeklődés, és azt könnyebben tudtam dobni. Az egyik helyen a bogarat úsztatva volt pár kapásom, de rögtön ki is köpték, illetve sokszor csak akkor akarták elkapni, mikor tekertem kifelé a bogarat és az pattogott a vízen, természetesen eredménytelenül. Wobblerre váltottam. Volt rá több kapásom is: úgy is, mikor szabadon úsztattam, úgy is, mikor húztam. De csak egy kisebbet sikerült akasztanom, ami félúton lemaradt. Kicsit lejjebb egy víz fölé nyúló fa ágai alatt, egy szedést vettem észre. Leúsztattam odáig a wobblert, ami ahogy odaért, el is tűnt egy burványban, de a horog nem akadt. Másodszorra ugyanez megismétlődött, ismét sikeres akasztás nélkül. Harmadszorra a hal nem szedte le az úsztatottat, már-már feladtam, de ahogy elkezdtem húzni a wobblert, megkaptam a rávágást. És ezúttal akadt is! A fárasztás viszonylag könnyedén lezajlott, egyedül a hal kivétele okozott kisebb bonyodalmat a meredek part és a nem pergetésnek szánt hosszabb bot (matchbot) miatt. De nagy nehezen sikerül szákba terelni. Külön öröm, hogy saját készítésű wobblerre jött, és ráadásul ő avatta fel, így jól vizsgázott a csali.

A hal… és a csali

Ezüstkárász

Az ezüstkárász - hiába jövevény - sok hazai vízen az egyéb halakra horgászók gyakori zsákmánya, de a nagyobb példányok a pontyozók horgán is sűrűn jelentkezhetnek, ezért listánkról nem hiányozhatott. Ezúttal Pásztor Bence fogását jelöltük szavazásra.

Fogás ideje: 2010. 04. 22.
Halfaj: ezüstkárász
Tömeg: 1,55 kg
Hely: Kisbér, Zöldmalmi-tó
Hely típusa:
Módszer: feeder
Csali: pellet
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: borult
Fogás körülményei: Borult, esőre álló időben fogtam. Keszegkapásnak látszott, de a bevágás után egyből lehetett érezni, hogy termetesebb hal, talán ponty vagy kárász. A partközelben kiderült, hogy egy nagyobbra nőtt kárász volt.

1,55 kg-os ezüstkárász

Jászkeszeg

Folyóvizeink egyik meghatározó keszegfaja, ami hiába csak egy „egyéb” hal, mindig is szerepelt a horgászok rekordlistájában, egyéni fogási statisztikájában. A 2010-es fogások közül Balla Csaba bejelentését a szép hal és a példaértékű hozzáállás egyaránt indokolta.

Fogás ideje: 2010. 11. 01.
Halfaj: jászkeszeg
Tömeg: 2,70 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: picker
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: A menetrendszerű márna után látható jeleket véltem felfedezni a víz tetején, jászok érkeztek az etetésre. Innentől jött egy általam sosem tapasztalt jászparádé. A trükk egyszerű volt, ott kellett tartani őket egészen addig, amíg újabb márnacsapat érkezett. 7 nagytestű jász volt vendégem rövid ideig, pár darab meglépett a rossz horogválasztás miatt, a márnák darabszáma most nem lényeg. A „vezérjász” akkora volt, hogy tarkóját nem értem át kezemmel, súlya pedig döbbenetes. Jellemző a tömegére, a kopoltyúfedele úgy belenyomódott a kezembe, hogy átvágta a bőrt. Lefelé saccoltam, mert szerintem nem volt 3 kilós ez a szépség. Több általam elismert horgász, akik jelen voltak, mind 3 kilóra saccolta hossza (48 cm) és vastagsága alapján. Nem izgat a pontos súlya, hatalmas jószág - remélem, azóta is boldogan úszik. Nincs JOGOM elpusztítani egy ekkora matuzsálemet!

Óriási jászkeszeg!
Menjetek csak!

Karikakeszeg

A karikakeszeg számos vizünk gyakori faja, tán épp emiatt kevesen becsülik… pedig védekezésének intenzitásával és sűrű kapásaival nyújtott élmény révén megérdemelné, hogy - kiválasztott bejelentőnk, „Sugyula” példáját követve - többen is kedvenc halaik között tartsák számon.

Fogás ideje: 2010. 07. 03.
Halfaj: karikakeszeg
Tömeg: 0,40 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: bolognai
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: borult
Fogás körülményei: Szépen fogtam őket. Az egyik kedvenc keszegfajtám, jól küzd, szórakoztató a fogása, igazi folyóvízi hal. Fotó és vissza a vízbe!

Karikából sincs két egyforma

Leánykoncér

Nagy folyóink védett keszegféléjéből szerencsére egyre több bejelentés érkezik, ami azt bizonyosan jelzi, hogy a horgászok egyre nagyobb része figyeli és fel is ismeri a fajt, remélhetőleg egyre kevesebb pusztul el azért, mert jásznak vagy bodorkának nézik. A 2010-es bejegyzések közül Végh Tamás érdekes dunai fogását jelöltük szavazásra.

Fogás ideje: 2010. 11. 20.
Halfaj: leánykoncér
Tömeg: 2,34 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: rakós
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: A szerelék: 18-as főzsinór hosszú (1,2-1,5 m) zászlóval, 15-ös 70 cm-es előke Milo Krepton Ghostból kötve, Gamakatsu 2260B 14-es horog, 30 g-os Cralusso Torpedó úszó pár grammal túlsúlyozva, a gumi kék Hydrolastic volt. A víz 9,5 fok, stagnáló vízszint. Hét taggal nagyjából 3,5 m mély vizet mértem, nagy burványok, gyorsan változó áramlási sebesség (olykor kicsi volt, a 25 g-os úszó is bőven elég lett volna, olykor pedig nagyobb is elkélt volna). A fogás: körülbelül 9-re alapoztam be 10-12 kétkezes gombóccal és 3, teniszlabdányi ragasztott csontival. A halak itt-ott fordultak, és a kapás előtt 5 perccel már lehetett látni az úszón, hogy az etetésre értek. A kapás lomha elhúzásként jelentkezett, a bevágást követően néhány határozott fejrázást követően elindult lefelé a nap első hala. A húzásai továbbra is határozottak voltak, csak nehezen tudtam félvízre emelni. A gumizással márnákra készültem, de ez a hal simán kint tartott 3-4 méter gumit. Fáradván, 2-3 perc múlva már hagyta magát kiterelni a gyengébb áramlatba, így a kövezés előtt lassan magam elé húztam. Igazából csak a kiemeléskor esett le, hogy életem eddigi legnagyobb keszegével van dolgom. Vigyorgó fejjel gyors fényképezés, mérlegelés és méricskélés után visszanyerte szabadságát ez a pocakos leánykoncér. Csak a visszaengedéskor vettem észre, hogy csórikámnak hiányzott a hátuszonya. A heg már nem is látszott, és a jelek szerint így is vígan gyarapszik a hal - bízom benne, hogy ezt teszi a jövőben is. Mivel eddig a Dunán a békés halak közül csak márnával, dévér- és karikakeszeggel találkoztam, köszönet a Moderátornak a faj pontos meghatározásában, Zolinak pedig a mérlegért!

Dundi, 2,34-es koncér!

Menyhal

Szakállas tőkehalunk jellemzően téli zsákmány, ennek ellenére máskor is megfogható, ahogy azt a Fehérvári Anikó fogása is ékesen bizonyítja.

Fogás ideje: 2010. 09. 25.
Halfaj: menyhal
Tömeg: 0,35 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: fenekező
Csali: giliszta + csontkukac
Fogás időszaka: alkonyat
Időjárás: borult
Fogás körülményei: Kb. 5 perce kezdtem el a pecát aznap… egy izgő-mozgó gilinya és két szem csonti a horgon, Móki-féle etetőanyag-keverék a kosárban. Amilyen messze csak tudtam, becsűrtem a cuccot és teljes nyugalommal hátradőltem egy kényelmes kövön… Alig telt el pár perc, már gyanús rándulások mutatkoztak a spiccen. De a „hú de gyorsan megjött az első hal” gondolatot azzal hessegettem el, amit Zsoltitól tanultam… az első pár percben, amit látok, az attól van, hogy ugyebár a Duna áramlik, viszi el a nem túl nehéz kosarat, és amíg az be nem áll a helyére, a spicc bizony hajladozik. De csak nem hagyott nyugodni a látvány… láttam, hogy ez nem szimpla „bólogatás”, hiszen rázza valami, mint a rongyot. Lesz, ami lesz alapon bevágtam… „Mit veszthetek?”, gondoltam. Max. újracsalizok és újra bedobok… Fárasztásnak abszolút nem nevezhetem azt, ami ezután következett… hiszen simán kitekertem a halacskát. Még filóztam is rajta, hogy most vagy valami nagyon kicsit fogtam, vagy semmit. Aztán a kövezés tetejéről csak pislogtam, láttam, hogy ez annyira azért mégsem kicsinyke, de mivel ez volt életem első menyusa, igazából beazonosítani sem nagyon tudtam, hogy mi lehet a horgomon. Gyorsan hívtam egy profit - Mókuci személyében - (ezt remélem, díjazod, Béjb ;)) és merítési, illetve hal-azonosítási segítséget kértem. Fentről neki is csak tippje volt, úgy tűnt, nem hitt a szemének. :) Szákolás után csak annyit tudott mondani: „B...meg!!!!! Fogtál egy menyhalat!!!!” (:-O ) Ez egyébként nála felér annyival, hogy „Ügyes vagy, gratula!” :) Hát így lett meg életem első menyusa… meglepetéshal volt, abszolút nem számítottam rá. Nagy élmény volt az aznap esti peca (is), még ha extrán rövidre is sikerült az időjárás miatt.

Azt sem tudtam, hogy fogjam meg… de erre is megtanítottak :)
Íme… a No. 1

Paduc

Vésettajkú keszegünk szép példányai minden évben megörvendeztetnek minket. Csór Gyula másfeles dunai paduca is ilyen, élményt adó hal volt…

Fogás ideje: 2010. 10. 28.
Halfaj: paduc
Tömeg: 1,47 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: feeder
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: borult
Fogás körülményei: A reggeli hideg közelünkben minden élőlényt lelassított, csak a gébek szorgoskodtak. Aztán lassan engedett a fagy és néhány szebb hal is ránk talált. Az első említésre méltó kapást egy vaskos paduc produkálta, szerette volna elcsórni a csontit. :-) Kezdetben harcosan húzott a sodrásban, majd hirtelen a part felé fordult, aztán a kiemelőbe. Szerencsére a bajszosok sem hagytak cserben, jókat küzdöttünk, igazi örömpeca volt! :-)

Pocakos paduc
Remélem, még találkozunk! :-)

Sügér

Csíkokkal tarkított kis ragadozónk egyes vizeken kifejezetten gyakori zsákmány, a nálunk jellemző lassú fejlődése miatt a nagyobb példányok azonban ritkák. A komolyabb sügérek horogra kerítése ezért mindig élmény, visszaengedésük pedig példaértékű! A 2010-es bejegyzések közül - többek között a fentiek miatt is - Tóth Márton fogását választottuk.

Fogás ideje: 2010. 08. 01.
Halfaj: sügér
Tömeg: 0,40 kg
Hely: Látóképi 1. víztározó
Hely típusa:
Módszer: spicc
Csali: élő csalihal
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Sügérezni és feederezni mentem ki. Összesen 7 sügér jött 10-40 deka közt 5 centis vörösszárnyúkra, feederre egy mozdítás sem volt. Fotó után mindegyik ment vissza.

Gyönyörű hal!
C & R

Szilvaorrú keszeg

A jász és paduc mellett meghatározó folyóvízi keszegfélénk a szilvaorrú, amiből szerencsére szintén nem ritkák a termetes példányok. A kiválóan védekező hal fogása mindig élményt jelent, s hogy ezt sokáig élvezhessük, mindenkit biztatunk arra, hogy kövesse Dr. Süveges András példáját!

Fogás ideje: 2010. 09. 28.
Halfaj: szilvaorrú keszeg
Tömeg: 0,85 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: feeder
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: borult
Fogás körülményei: A kuriózumok napja volt a mai. Először egy vágódurbincsot, majd egy halványfoltú küllőt, utána egy selymes durbincsot fogtam, majd megtépett egy márna, utána leakadt egy 40 deka körüli jász; ezt követően fogtam egy gébet, majd erőteljes kapást követően a 85 dekás, 35 centis szilvaorrút. Utána jött még két márna, már sötétben (nem nagyok, 45 centi körüli volt a szebb). Mellettem egy pecás zsinórban 4 (!) db magyar bucót fogott, kettő közülük volt vagy 25-30 centi. Ezért (is) lehet szeretni a Dunát: sosem lehet tudni, mi lesz a következő halad… A fotók elkészültét követően ment minden vissza a helyére. Felszerelés a szokásos: Top Mix Stradivari 360 medium feeder, Blue Arc, 20-as zsinór, nagyhurkos cucc, csonti.

Egyszilvafás, nem nemes :)
Örülök

Vörösszárnyú keszeg

A sügérek mellett szép vörösszárnyúról is küldött bejelentést Tóth Márton. E kivételes szépségű keszegféle megérdemli, hogy listánk szereplője legyen!

Fogás ideje: 2010. 05. 04.
Halfaj: vörösszárnyú keszeg
Tömeg: 0,40 kg
Hely: Látóképi 1. víztározó
Hely típusa:
Módszer: úszós
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: A délelőtt vett, pergetésre szánt orsómat akartam letesztelni. 11-re értem ki. A rablók nem nagyon akartak enni, ezért elkezdtem spiccel keszegezni. Jött 1-2 tenyeres dévér, vörösszárnyú, törpe, küsz. Egy idő után ráuntam, meg eszembe jutott, hogy bentebb nagyobb keszegek lehetnek, ráadásul az új orsót jöttem tesztelni. Mivel pergetni indultam, szinte semmi keszeges cucc nem volt nálam, ezért felkötöttem a zsinórra az 5-ös keszeges szereléket. A horogra 3 szem csonti, egy-két gombóc kaja, cuccot be, jöhet a hal! Úgy 10 perccel bedobás után egy távolabbi pontyugrás miatt levettem a szemem az úszóról. Mikor visszanéztem, úszó sehol, bevágok. Éreztem, hogy valami darabosabb hal van a horgon, de fogalmam sem volt, hogy micsoda. Egy perc múlva közelebb tudtam húzni magamhoz. Ekkor láttam meg, hogy vörösszárnyú. Ekkorát még sohasem láttam, talán csak képeken. Kézzel vettem ki. A horgot picit mélyebbre nyelte, de sérülés nélkül ki tudtam szedni. Pár fotó után már mehetett is vissza. Utána még jött egy tenyeres dévér meg 1-2 küsz. Igaz, hogy nem erre szántam, de jól vizsgázott az új orsó :)

Szép színekben pompázik
… természetesen :)

Minden regisztrált felhasználó egy szavazattal rendelkezik, melyet ide kattintva adhat le.

A szavazást 2011. január 9. (vasárnap) 24:00 órakor zárjuk le.

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.