A wobblerek kishalat utánzó, semmi máshoz sem hasonlító mozgását a terelőlapka fogja biztosítani nekünk. Bár terelőlapka nélkül is létrejön valamiféle rendszertelen mozgás - lásd sliderek - de harmonikus verető mozgást csak terelőlapkával tudunk létrehozni. A terelőlapka, mint ahogy a nevében is benne van, terel, mégpedig vizet, és az elterelt víz ellenhatásaként propeller módjára téríti ki jobbra vagy balra a wobblertestet. A lapka tehát a wobbler nélkülözhetetlen kelléke, de ahogy majd a későbbiekben kiderül, nem elsősorban ez határozza meg a veretés minőségét, mint ahogy az MP3 lejátszóba rakott elemtől se függ a lejátszott zeneszám minősége, de maga a lejátszás, az bizony erősen.
Szögsablon elkészítése a terelőlapka helyének bevágásához
A lapka helyének befűrészeléséhez én egy speciálisan erre a célra kialakított sablont használok. Nem feltétlenül szükséges, ha kellőképp magabiztosak vagyunk, e nélkül is jól elvégezhetjük a bevágást, de mivel egyszerűen elkészíthető, és valóban nagy segítséget jelent a pontos munkában, ezért csak ajánlani tudom. A sablont az alábbi fényképek szerint 1 mm-es acéllemezből készítettem, a leggyakrabban előforduló lapkaszögeknek megfelelő bevágásokkal.
![Szögsablon és a hozzá szükséges fűrészlap darabka Szögsablon és a hozzá szükséges fűrészlap darabka](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Wobblertestbe illesztett sablon Wobblertestbe illesztett sablon](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A fényképen is látszik, hogy a sablon csak úgy tenné lehetővé széles keretű fűrész használatát, ha annak fűrészlapját azelőtt a sablonba helyeznénk, mielőtt a sablont a wobblertesbe tesszük, ezért én egy fűrészlap darabot rendszeresítettem erre a célra. A fűrészlap két oldalán kissé lecsiszoltam a jobbra-balra kihajtogatott fogak éleit annak érdekében, hogy fűrészelés közben a fűrészlap ne akadjon a sablonban.
Terelőlapka helyének bevágása
Ha sikerült eltervezni az alkalmazandó lapka típusát, továbbá annak becsatlakozási helyét és irányát (szögét), akkor jöhet a befűrészelés. Viszont előtte mindenképp célszerű a befűrészelés helyét, irányát és mélységét is ceruzával bejelölni a wobblertest egyik oldalán. A lenti képen ábrázolt tömzsi testhez mindhárom alap lapkatípust alkalmazhatnánk, de ezúttal egy hosszú lapkát választottam kb. 20 fokos szöggel. Látható, hogy ennél a szögnél a bevágást már nem lehet az orrcsúcsból indítani, ezért azt néhány mm-rel lejjebb kellett vinni, különben nem maradt volna „hús” a lapka fölött.
![Hely (becsatlakozási pont), irány és mélység jelölése Hely (becsatlakozási pont), irány és mélység jelölése](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Sablon behelyezése és pozícionálása Sablon behelyezése és pozícionálása](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A sablon fűrészelés előtti pozícionálása úgy történik, hogy behelyezzük azt a wobblertest hasi bevágásába - ahol viszonylag fixen meg is áll -, majd az optimális szögű hornyot hozzáigazítjuk a wobblertest oldalán lévő jelölésünkhöz. A befűrészelést nagyon finoman, a wobblert és a fűrészlapot is kézbe (nem satuba!) fogva végezzük a kívánt mélységig. A sablon behatárolja ugyan az irányt, de a fűrészlap oldalra, illetve keresztbe elbillenhet, ezért annak a sablonsíkhoz viszonyított merőlegességére ügyelni kell. A wobblert tartó ujjainkkal szorítsunk rá a wobblertestre, így az kvázi fogószerűen rászorul a sablonra, és nem hagyja elmozdulni a fűrészelés során.
![Befűrészelés után Befűrészelés után](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Ügyelni kell a befűrészelés merőlegességére Ügyelni kell a befűrészelés merőlegességére](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Terelőlapka sablonok elkészítése
Ha egy wobblertípusból több darabot akarunk csinálni - de egyébként is - célszerű sablonokat készíteni a lapkákhoz is. Ennek oka egyrészt az, hogy a jól bevált méretű, illetve alakú lapkákat tökéletesen reprodukálni tudjuk, másrészt egyfajta lapka többféle wobblertesthez is használható, ezért már egy nem túl nagy sablonkollekcióval is le tudjuk fedni teljes lapkaigényünket. A sablonnal kirajzolt alapformákat pedig alakítani, igazítani is tudjuk a lapkázandó wobbler egyedi igényeinek megfelelően. A lapkák alakjánál nagy szabadságunk van. Ahogy korábban is említettem, a lapka hosszán túl annak alakja kevésbé befolyásolja a veretést, de azért lehet finomítani a mozgást vele. Használhatnám ismét azt a közhelyet, hogy próbálják a gyári típusoknál is alkalmazott formákat ellesni, ehelyett inkább azt javasolnám, hogy bátran kísérletezzenek. A házi wobblereknek van egy igen kiemelkedő előnyük, mégpedig az, hogy minden egyes darab más-más mozgással bír, más a veretési erőssége, frekvenciája, emiatt a halak nem tudják megszokni, és széles spektrumban tudjuk cserélgetni a típusokat egy adott vízszakasz vallatása során. Talán épp ezek az apró különbségek azok, amik adott esetben hozzásegítenek a sikerhez.
![Sablonkollekció lapkákhoz Sablonkollekció lapkákhoz](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A sablonokat vékony, ollóval jól vágható és csiszolópapírral jól formázható, teljesen sík műanyag lemezből készíthetjük el. Az anyaguk lényegtelen. Amire ügyelni kell, a rajzeszközünk hegyének vastagságából adódóan a sablonokkal kirajzolt minta mindig nagyobb lesz, mint maga a sablon. Ezt a gyári típusról történő átrajzolásnál is figyelembe kell venni. A sablonokon segítségképp be lehet jelölni a fontosabb helyeket, mint pl. a törések helyei, középvonal, bevágás hossza, szélessége, stb..
Terelőlapka anyagának előkészítése
A sikeresen beszerzett flakonról első körben el kell távolítani a címkét, ezt néhány perces langyos vízbe történő áztatás után egyszerűen megtehetjük, a címke gyakorlatilag magától leválik. Ezután egy hegyes végű és éles késsel leválasztjuk a palack nyaki és talprészét, ezeket sajnos nem tudjuk felhasználni. A kést a megfelelő magasságban belemélyesztjük a flakonba, majd körkörösen, vágó mozdulatokkal, leválasztjuk a fölösleges részeket. Végül megkeressük azt az anyagvastagságot a palackon, ami optimálisan szorul a lapkafészekben. Ezt oly módon végezzük, hogy ollóval először hosszában átvágjuk a palack anyagát, majd a talprész felőli oldalról (ahol a legvastagabb az anyag) kezdve keresztben keskeny, kb. 1 cm-es gyűrűket választunk le, és minden vágás után egy bemetszett lapkafészekű wobblert kvázi rápróbálunk az anyagra. A palack enyhe ívű görbülete nem jelent problémát. Ha megtaláltuk a megfelelő anyagvastagságú helyet, akkor a fennmaradó anyagból kb. 2-2,5 cm szélességű hosszanti csíkokat vágunk ollóval, ebből a szélességből már kijön bármilyen lapka.
A megfelelő vastagságú polikarbonát lap nem igényel előkészítést, bár a könnyebb kezelhetőség végett ebből is vághatunk 2,5 cm széles és kb. 5 cm hosszú csíkokat.
Terelőlapka kirajzolása és kivágása
Ahogy a bevágás résznél említettem, a mintawobblerünk ezúttal egy hosszú, mélyretörő lapkát fog kapni, ezért ehhez kell választani a sablont is. A lapka hosszát majd az elülső fül kiállásához kell arányosítani (ami a huzalkiállásból eleve adódik), de ez kevésbé függ a sablon tényleges hosszától, mert attól nyugodtan eltérhetünk akár 5-10 mm-t is. A sablont úgy rajzoljuk át a flakondarabra, hogy mindenhol maradjon néhány mm ráhagyás. A lapka tövénél ez lehet nagyobb is, mert a lapka inkább legyen hosszabb, mint rövidebb - előző esetben levághatunk belőle, utóbbiban eldobhatjuk, ha nem találtuk el a méretet.
![Sablon és rajzolat a flakondarabkán Sablon és rajzolat a flakondarabkán](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A sablonról rajzoljuk még át a horony nyomvonalát is (amibe az elülső fül fog elhelyezkedni). A flakondarabot ezután próbáljuk bele a lapkafészekbe (a huzalt ilyenkor vegyük ki a hasi bevágásból), és nagyjából saccoljuk meg, mennyit kell levágni a tövéből a megfelelő lapkahosszhoz. Vágjuk le ezt a részt, majd ismét próbáljuk bele a lapkafészekbe. Inkább több, néhány mm-es darabkákat vágjunk, mintsem hogy túl rövidre sikerüljön a lapka. Ha úgy ítéljük meg, hogy a lapka hossza jó, akkor jelöljük be rajta azt a szélességet, ami a lapka tövénél a wobbler szélességéből adódik.
![Horony és becsatlakozási szélesség bejelölése Horony és becsatlakozási szélesség bejelölése](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Ha szükséges, a sablonból átrajzolt ívet finoman igazítsuk hozzá ehhez a tényleges szélességi mérethez (ahogy a fenti fényképen is látható). Végül a huzal hozzáillesztésével jelöljük még be a horony tényleges hosszát is, ez nyilván ott lesz, ahol az elülső fül véget ér. Én ezekhez a kirajzolásokhoz vékony hegyű alkoholos filcet használok, de dolgozhatunk rajztűvel, körzőheggyel is.
A kontúr kivágását ollóval végzem két lépésben. Először a kontúrt durván körbevágom, kb. 2 mm-es ráhagyással, majd lassan, finoman kivágom a tényleges ív mentén. A kontúr finomvágásánál sokkal jobban tudjuk követni az ívet, ha csak egy 2 mm-es csíkot kell leválasztani.
![Kuntúr körüli vágás 1-2 mm-es ráhagyással Kuntúr körüli vágás 1-2 mm-es ráhagyással](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Kontúrvágás, illetve horony kivágása Kontúrvágás, illetve horony kivágása](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Az elkészült lapka szélének egyenetlenségeit még lehúzhatjuk finom csiszolópapírral, de ne vigyük túlzásba, mert hő hatására csúnya sorja képződhet az élen, és ezt utólag igen nehéz eltávolítani (ha mégis szükséges, akkor a lapkasíkkal párhuzamosan (érintőn) vezetett éles szikével próbálkozzunk).
![Elkészült hosszú lapka a wobblertestben Elkészült hosszú lapka a wobblertestben](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Egyéb, hosszú terelőlapkás modellek Egyéb, hosszú terelőlapkás modellek](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Tört lapkák
A tört lapkák alap rajzolatának formai kialakítása gyakorlatilag megegyezik a többi lapkáéval, egyedül a hajlítások helyeit kell külön jelölnünk. A szükséges hajlításokat lapos- vagy kombinált fogóval végezhetjük el.
![Tört lapka elkészült állapotban Tört lapka elkészült állapotban](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Tört lapka wobblertestbe illesztve Tört lapka wobblertestbe illesztve](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Egyéb tört lapkás modellek Egyéb tört lapkás modellek](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Modellek hagyományos, alsó állású lapkával Modellek hagyományos, alsó állású lapkával](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A lapkázás elkészültével elérkeztünk az egyik legkritikusabb és legnagyobb körültekintést igénylő művelethez, a súlyozáshoz, de ez már legyen a következő fejezet témája!
Sulyok Sándor
Fotók, ábrák: saját forrásból