VIII. Verba tanya egyéni horgászkupa - képes versenybeszámoló

VIII. Verba tanya egyéni horgászkupa - képes versenybeszámoló

Idén immár a nyolcadik alkalommal került megrendezésre a nyíregyházi Verba tanyán az egyéni horgászkupa. A versenysorozat történetében ebben az évben telt be eddig a leggyorsabban a nevezési keret, mely alapján összeállt, hogy kik is mérhetik össze horgásztudásukat és szerencséjüket idén a Verba Tanya halain. Hogy ez 2011-ben kinek sikerült a legjobban, erről szól ez a képes versenybeszámoló!

Talán a legfontosabb információval kezdeném ezzel a versennyel kapcsolatban: ez a megmérettetés nem szombat reggel, a megnyitóval és a sorsolással kezdődik! Ez pontosan mit is jelent? A résztvevők nagytöbbsége már a versenyt megelőző napokon „kiköltözik” a vízpartra, hogy a korábbi versenyek alatt összekovácsolódott társasággal közösen jókat horgásszon. Sokszor szoktuk mondani, hogy a versenyzők legalább ilyenkor horgásszanak egy kimagaslóan jót és fogjanak szó szerint rengeteg halat, hiszen az köztudott, hogy a versenyeken már mindig jóval nehezebb a halfogás, és az előző napokon kiválóan működő technika könnyen csődöt mondhat.

Az elmúlt évek alatt vált hagyománnyá, és az idei évben már a „hivatalos” versenyprogramba is bekerült a pénteki „versenyzői bankett és ismerkedési est”, ami - nyugodtan mondhatom - a jelenlévők körében osztatlan sikert aratott.

Verba Sándor úr, a tógazda sütötte az ismerkedési esten a szalonnát és sonkát a versenyzőknek és családtagjaiknak
Kalóriaszegény Update menü à la Verba tanya

Az edzésen fogott kimagasló halmennyiség örömre és aggodalomra is okot adott: kérdés volt, hogy a közelgő hidegfront-betörés, amit a versenyt megelőző éjszaka és a délelőtti órákra jósoltak, vajon mit művel majd a halak kapókedvével. Kétség nem fért hozzá, hogy a csütörtöki és a pénteki napon számolatlanul lehetett fogni a halat. Aki nem a partra dobott, tuti, hogy fogott halat… de hogy a péntek estére ideérő hidegfront mit művel majd a halakkal, azt ekkor még nem lehetett tudni.

Indulásra várnak a horgászfelszerelésekkel megpakolt behúzó kocsik
Reggel 6 órakor a megnyitóval és a sorsolással kezdődött a horgászverseny
Mivel az úszós versenyzők a távolabbi tavon horgásztak, ők húztak először

Hogy minél több esély legyen a halfogásra a 8 órakor kezdődő versenyen, az alapozó etetés már 7 órakor megindulhatott. Ezáltal nem egyszerre kapta meg a víz a bombázással járó terhelést, hanem folyamatosan: ahogy elkészült egy-egy horgász, elkezdhetett etetni, pont úgy, mint egy átlagos, sok horgásszal járó horgásznapon.

Volt, aki csúzlival etetett…
… volt, aki a kiakasztott zsinórklipszes etetést választotta a módszer és a horgászhely függvényében
Bár nem konyhaművészet, de az etetőanyag keverésnél is jól jön a segítő kéz :)
Munkamegosztás! Mindenesetre a Facebookra felkerült a verseny kezdetét hirdető felirat is :)
A verseny kezdetét jelző duda után pár perccel már jelentkeztek is az első halak a horgokon, Döme Gábor 11 percet várt az első pontyra…
… és ezután sem tétlenkedett!
Nem sokkal Gábor mellett horgászott Világi Zoli is, aki szintén nem fecsérelte az időt
Zoltán is a Verba tanya kupák rendszeresen visszatérő versenyzője, pedig ő is az ország túlsó csücskéből tisztel meg bennünket

Néhány adat a VIII. Verba tanya egyéni kupáról. A kiírás értelmében 40 fő fenekező versenyző a nagy tavon foglalt helyet, míg 21 fő - az úszós kategória versenyzői - a kis tavon horgászhattak. A fenekező horgászok öt szektorban, míg az úszó horgászok háromban versengtek. Közülük került ki az első 5-5 horgász, akiket kupákkal díjaztunk, valamint az első 3-3 versenyző, akik vásárlási utalványokat is nyertek a nyíregyházi Halcatraz horgászcentrumba.

A horgásztavakat szektorokra osztottuk: a fenekező horgászok (pirossal jelölve) 5 szektorban, míg az úszós horgászok (kékkel jelölve) 3 szektorban horgásztak

A versenyszervezők folyamatosan figyelemmel kísérték a különböző időjárási weboldalakat, hiszen az elmúlt időszakok heves viharjai megkövetelik az extrém helyzetekre való felkészülést is. Szerencsénkre a délnyugat felől érkező esőfelhőket a tíz óra körül feltámadó északi szél eltolta, így kivételesen eső és vihar nélkül úsztuk meg a versenyt. Bár a viharos erejű szél nem könnyítette meg az úszós horgászok dolgát, hiszen míg a nagy tavon több szektor is viszonylag szélvédett volt, addig a déli irányban elterülő kis tavon akadály nélkül száguldhatott végig a szél, komoly hullámokat korbácsolva azon.

Reggel még az esőfelhőktől tartottunk, miközben csak apró hullámok fodrozták a vizet…
… ám pár óra múlva már csak kabátban volt elviselhető a viharos szél a kis tavon, a hullámzás és az áramlás pedig komoly feladat elé állította a horgászokat
A nagy tavon közben kisebb-nagyobb megszakításokkal, de folyamatosan lehetett fogni a halas területeken a termetes uszonyosokat
Egy ideig a verseny legnagyobb hala volt ez a 7.260 grammos amur. Ez felkerül a Facebookra :) ???
Legtöbb halat látványosan az „A” szektor középső területéről, a nádfal elől lehetett horogra csali
Az úszós horgászok is megtettek mindent a halfogásért
A verseny során folyamatos volt a mérlegelés, hogy a nagytestű halakat a lehető leghamarabb visszaengedhessük a tóba
Az „A” szektorban gyakran fárasztottak egyszerre többen is halat
Kis ember nagy hallal, amit Bakó Peti ügyesen terelt szákba; a tokok nagy szerephez jutottak a verseny során
Pető Barna 2 alkalommal is 3-3 tokot mérlegelt, melyeket gyorsan engedtünk is vissza…
A tokok, ahogy a vízbe visszakerültek, mentek vissza az etetésekre enni
Kétségkívül a legnehezebb pálya a fenekező „B” szektorban volt, ahol a két szélső hely kimagaslóan jól adta a halat, míg a középső helyeken mintha a sivatagban horgásznának… bezzeg akik másnap ott horgásztak, hegyekben fogták a halat - kár, hogy nem a versenyen, amikor a mérleg is mérte volna
Varga János szintén a „húzósszektorban” próbálkozott, ő küldte ezt a fotót, miszerint a szomszédja még repülő szőnyeggel, pontosabban pontymatraccal is kísérletezett, mindhiába
A szélső hely volt az, ami adta a halat
Nem kis terítéket fogott Kis Szilárd a híd melletti területről…
Ugyanennek a területnek a másik részéről Szász Sándor fogta a halakat
Dányi József az úszós kategóriában horgászva fogta meg a verseny első harmadában még legnagyobbnak számító halat, aminek a tömege 9.220 gramm volt
Kemény feladat volt megállítani a csalit ebben az erős szélben az úszós szektorokban
A sokéves úszós rutin sokat segített a nehéz körülmények között Gellér Győzőnek a szektorgyőzelemben
Ez a mérlegelés 17.770 gramm volt, míg az összes fogása csaknem 30 kg-ot tett ki
Dányi Józsi rakós bottal fogta meg és egyben döntötte meg saját legnagyobb hal fogását
11.890 grammal magasra tette az úszós, de még a fenekező kategóriában is a mércét Józsi, amit nem is sikerült ezen a napon megdönteni
Polónyi Attila matchbottal terelte szákba ezt a 8.030 grammos amurt
Farkas Viktor az általa legrosszabbnak vélt helyről horgászott szektor egyest
Az egyik mérlegelés terítéke
A verseny legtöbb halát ezen a verseny Pető Gábornak sikerült fognia, aki az „A” szektor 4. helyén horgászott

A verseny vége kifejezetten izgalmasra sikeredett több szempontból is. Mivel folyamatos volt a mérlegelés, azonnal lehetett tudni, ki hogyan áll a szektorában. Pető Gábor vezetése megkérdőjelezhetetlen volt, de mint kiderült, 5 perccel a verseny vége előtt mindössze 600 gramm választotta el az előző évben Döme Gábor által felállított versenyrekordtól. A szerencse Pető Gábor mellé állt, ugyanis az utolsó percekben akasztott még egy halat, melyet a legnagyobb óvatossággal fárasztott ki, így állítva be az új egyéni versenyrekordot 82.810 grammal.

Az új versenyrekordhoz ez a hal kellett

Az összetett második és harmadik helyezett versenyző között is az utolsó mérlegelés döntött. Szász Sándor és Farkas Viktor között mindössze 10 gramm volt a különbség, méghozzá Farkas Viktor javára, így ő lett a második, míg Sándor a harmadik. A fenekező kategória negyedik helyén a „húzósszektor” szélén horgászó Kis Szilárd végzett, míg az ötödik szektort Gacsó Zoltánnak sikerült megnyernie.

Úszós kategóriában Dányi József a két nagytestű hala mellé fogott még jó párat, így 34 kg feletti fogással nyerte a versenyt a „B” szektor élén végző Gellér Győző és „C” szektorban egyest horgászó Horváth Tibor előtt.

Az úszós kategóriában harmadik Horváth Tibor lett

Összegzésként elmondható, hogy nehéz, izgalmas versenyen vagyunk túl, amin bár ezúttal is komoly mennyiségű volt az össz-fogás (hiszen úszós kategóriában 207,81 kg halat mérlegeltek, míg a fenekező horgászok 771,72 kg-nyi halat fogtak, ami összesen 979,53 kg), mégis érezhettük, hogy jóval több hal van a tóban, sokkal több hal is horogra kerülhetett volna, ha nem ilyen extrém frontos időjárással kell megbirkózni a horgászoknak.

A csaknem egy tonna hal abszolút nem ad okot semmilyen panaszra, hiszen ez óránként 163,255 kg-nyi hal mérlegelését jelentette, amit érzett is a mérlegelő „brigád” :)

A tógazda nevében köszönjük valamennyi versenyzőknek és családtagjaiknak, vendégeknek, hogy megtisztelték jelenlétükkel a versenyünket. Bízunk benne, hogy a páros versenyen is vendégként üdvözölhetjük majd valamennyiüket.

A részletes eredménylista letölthető az alábbi PDF-ből.

Verba tanya FENEKEZŐ.pdf

Verba tanya úszós.pdf

Az alábbi pár perces kisfilm bemutatja a verseny legizgalmasabb pillanatait.

2011 díjazott versenyzői

Találkozunk a IV. Verba tanya páros horgászkupán!

Írta: Takács Péter (t_peti)
Videó, fotó: Pongó Béla, Polónyi Attila, Takács Péter

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.