Feederbottal a Dabasi kavicsbánya tavon 2. rész – A

Feederbottal a Dabasi kavicsbánya tavon 2. rész – A "kékhal"

Tavaly fedeztem fel a Dabasi kavicsbánya tavat, ahol anno egy filmet is készítettünk a nyárutóban. A horgászat előtt nem gondoltam volna, hogy ilyen eredményes lesz az első itteni látogatás, és ilyen jól sikerül az ismerkedés a tóval, de annál boldogabb voltam az élmények után. Gyönyörű fogásokkal sikerült gazdagodni, így nem volt kérdés, hogy ide még visszatérek! A tavat jellemző csodás környezet olyannyira rabul ejtett, hogy idén nem csupán egy horgászatra szűkítettem a találkozást, hanem a nyár során többször, több napot is eltöltöttem itt. Ezek tapasztalataiból állítottam össze az alábbi beszámolót.

Információ a vízterületről

E fejezet kifejtése helyett tisztelettel átirányítom az érdeklődőket az első epizódra, mivel a tó alapvető információit, tudnivalóit abban már sorra vettük. Annyit azonban megemlítek, hogy örömmel konstatáltam, hogy a horgászvizet kezelő egyesület az elmúlt egy év során is gondosan ügyelt a tó rendezettségére és folyamatos fejlődésére. A szemet gyönyörködtető környezet, a kiváló minőségű víz és a benne élő halak mind olyanok voltak, mint az emlékeimben. Sőt, utóbbiak pompásan gyarapodtak is, ami a súlyukat illeti! Nagyon szimpatikus számomra, hogy itt úgy tudják megőrizni a halaik épséget, hogy közben a szabályokat nem szigorítják a magas égig, esetlegesen lekorlátozva ezzel a horgászat lehetőségeit, hatékonyságát. Egy szó, mint száz, ezért ezt a tavat nyugodt szívvel merem ajánlani bárkinek, aki egy jó pontyos, amuros horgászatot szeretne magának! Abban a pillanatban érezni fogja, hogy jó helyen jár, amikor a bekötőút végén megpillantja a kékeszöld színben pompázó vizet! ;-)

Ezt a tavat gyönyörű környezet és kristálytiszta víz jellemzi. Napsütéses időben a víz szélén sétálva olyan, akár egy tengerpart…
A tó vizének kiváló minőségét jelzi az is, hogy rákok is élnek benne, amikről köztudott, hogy csakis a tiszta, oxigéndús vizeket kedvelik

Horgászhely kiválasztása

Ahogy korábban leírtam, egy kedves meghívásnak eleget téve kerültem kapcsolatba a tóval, Halengár Zoltán barátom jóvoltából. Idén sem volt ez másként, Zolival folyamatosan tartottuk a kapcsolatot, és amikor időm végre engedte, megterveztem vele az újabb pecát. A tó körül rengeteg ígéretes horgászállás található, melyek jó és változatos lehetőségeket kínálnak, viszont vendéglátóm első számú kedvence ezek közül az úgynevezett „kékhal” szakasz. Ez a rész gyakorlatilag a tó első négy számozott helyét foglalja magába a nyugati oldalon, közvetlenül az ún. kíméleti zóna mellett. Egy nagyon kellemes, elszeparált kis horgászhely ez, ami maximálisan kiszolgálja azt, aki nyugodt, természetközeli élményre vágyik, távol a szomszéd horgászoktól. Minél többet mesélt róla Zoli, annál jobban vártam, hogy leülhessek ide horgászni!

Fentről nézve szemet gyönyörködtető, azúrkék színben pompázik a Dabasi kavicsbánya tó, ez a víz számos nyári horgásznapunknak adott otthont
Új horgászhelyünk épp a tavaly felfedezett „földnyelv” állással szemben található, a tó nyugati részén
Ez az állás a „kékhal” nevet viseli, aminek oka nagyon egyszerű, hiszen egy régi, kékre festett, hal formájú emléktábla található itt a parton
A helytől jobbra található egy magas parttal szegélyezett szakasz
Ez a tó kíméleti, nyugalmi zónája, ahol szigorúan tilos a horgászat. Természetesen ezt mindkét szemközti parton egy tábla jelzi
Bedőlt fák, behajló bokrok szegélyezik ezt a részt, amit nem meglepő módon nagyon kedveltek a halak, hiszen itt garantáltan nyugalmuk van, illetve táplálékhoz is juthatnak a tereptárgyakon megtelepedő kagylók, csigák és egyéb apró vízi élőlények által
Mindig látni lehet errefelé néhány sütkérező pontyot és/vagy amurt
Horgászhelyemtől jobbra már a tiltott rész húzódik, és bizony fárasztás közben sem érdemes ide beengedni a halat, mert hamar akadót találhat!

Júliusi túra

A várakozással nem voltam egyedül, mivel Rokolya Peti barátom is velem tartott a dabasi visszatérésre. Már tavasszal szóba került, hogy a nyáron hozzunk össze egy közös pecát, és tudtam, Peti is nagyon kedveli az efféle tiszta, mélyvizű kavicsbánya tavakat, ezért biztos voltam benne, hogy neki is tetszeni fog. Na, jó, volt azért itt még valami… Ebben a tóban él néhány ritka kincs, ami Magyarországon egyedülálló lehetőséggel kecsegtet. A rengeteg szép ponty mellett a víz otthont ad néhány fekete amurnak, melyek az évtizedek során csendben, zavartalanul gigászi méretűre nőttek a mélyben. Döbbenetesen nagy, 30 kg feletti példányokról van szó, amik az utóbbi években nyaranta meg-megmutatják magukat. Tisztán emlékszem, amikor 2019 februárjában Zoli először odajött hozzám Kiskunhalason, a XIII. Haldorádó Pontyhorgász Napokon és beajánlotta a tavat, plusz mutatott egy-két képet az egyik ilyen fekete monstrumról, amit az előző évben fogtak meg. „Fhuu, ez egy igazi szörnyeteg! Mit művelne ez a feederen?!” Nagyjából ennyit tudtam kinyögni, közben gondolataimban már messze jártam, ott rögtön megfogott a dolog, mintha csak vadászláz ébredt volna bennem… A tó legendás halai egyébként nemcsak helyi mítoszok, hanem valós tények. Jól példázza ezt, hogy évek óta a MOHOSZ rekordlista élén regisztrált fekete amurokat mind itt fogták. Petivel iszonyatos módon szerettünk volna kézben tartani egyet a tó királyai közül, hatalmas reményekkel telve vágtunk bele július elején az itteni horgászatba.

Rokolya Peti barátommal egy remek horgásztúrát töltöttünk júliusban a Dabasi kavicsbánya tónál
Az akkori horgászat első halát nekem sikerült megfognom, ezzel a szép, sötét árnyalatú tőponttyal indul a kaland
Peti egyik gyönyörű tükörpontya a termetesebb példányok közül

Én a magam részéről egy erőteljesen halas-kagylós összeállítással készültem mind az etetőanyagomat, mind a csalikat illetően. Summázva a dolgot, ezek eredményesek voltak, mivel több szép halat sikerült fognom, viszont el kellett ismernem, hogy Peti stratégiája sokkal jobban működött. Ő elsősorban tigrismogyorót, valamint egy kevés kendert használt etetésre, illetve a csalija is két szem tigrismogyoró volt. Egymás után fogta a pontyokat, amik között néha be-beugrott pár szebb méretű hal is.

Ezen a horgászaton egyértelműen a tigrismogyoró volt a legeredményesebb csalogatóanyag mind az alapozó etetést, mind pedig a használt csalikat illetően
Rengeteg szép pontyot jegyezhetett Peti, köztük egy a pompás kis spanyol pikkelyest. Ezzel bizony jó lenne találkozni 8-10 év múlva…
Nekem is jött néhány termetes ponty, ez a tükrös volt közülük az első, ami elérte a 10 kg-ot
Többször előfordult, hogy egyszerre érkezett kapásunk! Remek élményekkel gazdagodtunk, így már a túra végén a következő itteni horgászatunkat terveztük!
Vendéglátónk, Halengár Zoli is velünk horgászott egy ideig és bizony nem volt rest kihasználni a hazai pálya előnyeit, gyönyörű halakat fogott! :-)

Remek napokat töltöttünk itt horgászattal, viszont ami miatt igazán emlékezetes marad a júliusi túra, az az utolsó nap délelőttjén történt. Végre megcsodálhattuk a tó egyik fenséges fekete óriását… A dolog egyetlen szépséghibája az volt, hogy nem nekünk sikerült megfogni, hanem az egyik közelben horgászó sporttársnak. A sporttárs kifejezést ezúttal a szó legjobb értelmében és szívesen használom, mert látva a hal fárasztását, szákolását és az egész bánásmódot, amiben részesült, azt kell mondanom, le a kalappal! Bimba Fedor méltó volt erre a csodára, ezúton is gratulálunk neki!

Élőben volt szerencsénk látni és megörökíteni a tó egyik legendás királyát, ezt a 30 kg feletti fekete amurt!
Szívből gratulálok Bimba Fedor sporttársunknak, aki méltó volt erre a csodára, a szó minden értelmében. Sokat elárul, hogy Rokolya Petivel annyit mondtunk a hal visszaengedése után, hogy ezt mi sem csináltuk volna másként! :-)

Felszerelések kiválasztása

Ilyen élmények és tapasztalatok után alapjaiban változtattam meg a stratégiámat, kezdve a felszereléssel. Be kellett látnom, hogy ha reális esélyt akarok magamnak adni egy ilyen gigászi hal megfogására, főleg úgy, hogy nincsenek messze a kíméleti terület akadói, ide keményebb összeállítás kell! Nem vagyok híve a szükségtelen durvításnak, viszont itt más volt a helyzet, igyekeztem tehát egy józan erősítésre. A következő alkalommal By Döme TEAM FEEDER Big River 390RXH botjaimat vittem magammal, rajtuk Nevis Amethyst 9000 orsóimmal. A maga módján mindkettő egy elnyűhetetlen erőgép, ha valamik, hát ezek biztos, hogy bírják a strapát! Az orsók dobjára 30-as, naturális, hínár színű főzsinórt csévéltem.

A következő dabasi túrára egy erősebb összeállítással készültem, melynek fő elemei a By Döme TEAM FEEDER Big River 390RXH bot páros…
… valamint a Nevis Amethyst 9000 orsóim voltak
Ez nem egy pörgős, aktív horgászat volt, ezért előszeretettel használtam a TEAM FEEDER Rádiós kapásjelzőimet, amiket kiegészítettem még egy-egy extra magasító elemmel is. Miért? Ezen a részen gyakran előfordulnak kacsák és hattyúk, amik az előző túrán egyszer úgy beleúsztak a zsinórjaimba, hogy mindkét botomat lerántották a jelzőkről, nyilván abba az irányba, ahol gyárilag nincs magasított rész. Ezt tökéletesen kiküszöböli ez a kis eszköz

Végszerelék: Ennek alapja az új Haldorádó Deep Fix etetőkosár, amit 120 grammos méretben használtam. Miért? Az elképzelésem az volt, hogy ez a méret gyorsan az 5-6 méteres vízoszlop aljára süllyed és garantáltan leviszi a kosárba töltött etetőanyagot a fenékre, valamint megvolt az előnye abból a szempontból is, hogy biztosabban tudtam megakasztani a halaimat. Ez egy kivárós, kevésbé aktív horgászat, ahol nem ültem folyamatosan a botjaim mögött. Ha kapásom volt, nem tudtam tehát azonnal reagálni, ebben a helyzetben pedig nagyon jól jött a szerelék önsúlya, akárcsak egy bojlis összeállítás ólomnehezéke esetében. Fontos, a Deep Fix nem távdobó kosár, nagy távolságot lehetetlen ezzel elérni, és megtöltve is jelentős össztömeget képez (kb. 200 gramm), így mindenképpen erősebb feederbotokhoz ajánlott. Nekem mindössze 70 métert kellett elérnem, amit a 390-es Big River bottal könnyedén megdobtam. A kosarat egy 90 cm hosszú, süllyedő leader zsinóros, ólomklipszes szerelékhez csatlakoztattam. Ennek végébe egy gumihüvelyes gyorskapocs került, abba pedig az előkém. Ezt az összeállítást egyébként kifejezetten érdemes a szokásosnál hosszabb előkékkel alkalmazni, így 20 cm-re állítottam a hosszúságot, az alapanyag pedig 16-os Braxx Pro volt. A horgot illetően maradtam a számomra jól bevált Gardner Covert Dark Mugga típusnál, amit 6-os méretben használtam és a horgászat előtt extra élesre fentem.

Ezen a horgászaton egy Haldorádó Deep Fix etetőkosaras összeállítást használtam
A kosarat a fülénél fogva egy karabineres forgóba, illetve ólomklipszbe csatlakoztattam
Ehhez a szerelékhez kifejezetten ajánlottak a hosszabb előkék, ezért egy 20 cm méretű hajszálelőkés verziót készítettem

Csalogatóanyagok összeállítása

Hasonlóan a felszerelésekhez, itt is újraterveztem mindent. Összességében egy olyan nyárvégi, 100%-osan naturális keveréket használtam, ami tökéletesen illett ehhez a method technikához, az adott vízhőmérséklethez és a víztípushoz. Kellemes, enyhén édeskés-fanyar ízét nagyon kedvelték a pontyok, a színe pedig éppen az a tónus volt, ami véleményem szerint kellően világos ahhoz, hogy figyelemfelhívó legyen, de még nem hat riasztóan az ilyen kristálytiszta vízben sem.

Nyárvégi naturál keverékem a Dabasi kavicsbánya tóra:

  • 1 csg Haldorádó FermentX Tejsavas Betainos
  • 1 csg Haldorádó Gold Feeder Champion Corn
  • 1 csg Haldorádó Vad Ponty
  • 1 csg Haldorádó FermentX Additive Roppantott Mag Mix – Tejsavas Betainos
  • 250 ml Haldorádó FermentX Concentrate - Tejsavas Betainos
  • + némi víz
 

Nyárvégi naturál keverékem alkotóelemei
Az összeállítás minden elemét külön, sima vízzel kevertem be az ideálisnál picit szárazabbra, majd természetesen mindent áttörtem egy közepes rostán az optimális állag elérése érdekében
Az előkészített komponensek, ezt már csak össze kell keverni!
Egy flakon FermentX Concentrate Tejsavas Betainos adalékkal állítottam be a tökéletes nedvességet, s egyben fokoztam a keverék csalogatóhatását
Íme, az elkészült etetőanyag!
Ez a kaja tökéletesen illett ehhez a method technikához, az adott vízhőmérséklethez és a víztípushoz
A töltés folyamata nagyon egyszerű, elsőként egy kevés etetőanyagot tettem a kosár aljába, nagyjából a bordákig…
… ezt követően finoman megnyomkodtam, kissé tömörítettem a kosár aljába került kaját…
… majd következő lépésként egy réteg Tejsavas Betainos FermentX Additive Roppantott Mag Mixet helyeztem rá
Erre került a csali, ami egyébként minden esetben nagyobb méretű, hajszálelőkés kombináció volt…
… majd végül egy záró réteg etetőanyag!
Ezt már csak szépen meg kell nyomkodni, ügyelve arra, hogy ne túlságosan erősen préseljük…
… és elkészült a tökéletes mélyvízi method töltet!
Az összehangolt Deep Fix rendszer működés közben. A csali pontosan ott van, ahol lennie kell, vagyis a csábító etetőanyag kupac kellős közepén!

Csalik kiválasztása – Bemutatkoznak a Halcohol újdonságok, illetve a TORNADO Pop Up XL Puncs-Menta!

Petivel rengeteg különböző variációt és csalitípust kipróbáltunk az itt töltött napok során. Volt, ami hozta az elvárásainkat és úgy működött, ahogy számítottunk rá, illetve voltak olyanok is, amik ezúttal egyáltalán nem kellettek a halaknak. Ez az a téma, amiről annyit tudnék írni, hogy ahhoz egy komplett külön cikk kellene… Éppen ezért megpróbálom arra a szortimentre szűkíteni ezt a részt, ami a leginkább érdekes volt és egyben a legjobban működött az augusztusi túránk során.
Az egyik meghatározó irány a Halcohol termékcsalád volt, ami egyike a 2021-es fejlesztéseinknek. Sok helyen próbáltam már ezeket a prototípusokat, de ennyire látványosan még sehol nem verték tönkre a csalistáskám többi lakóját… Mi is ez az újdonság? Gyakorlatilag egy régi nagy klasszikus, a pálinkás kukorica újragondolva és a modern gyártástechnológiának köszönhetően tökéletesítve!

A horgászaton meghatározó szerep jutott a Haldorádó Halcohol termékcsaládnak, ami egyike a 2021-es fejlesztéseinknek

Három különböző típusban fog forgalomba kerülni:

- Sweet Corn – Édes, gyönyörű egész szemű csemegekukorica.
- Hard Corn – Azaz kemény kukorica. Ezek a szemek nagyon strapabíróak, de könnyedén átbökhetők fűzőtűvel. Gyakorlatilag pont olyan az állaguk, mint amikor házilag főzünk takarmánykukoricát és az épp ideális hőkezelési időt elérve egy-egy szem már elkezd szétnyílni.
- Tigernut Mix – Tigrismogyoró keverék, mely nagyméretű XL tigrismogyorót, valamint fekete tigrismogyorót is tartalmaz.

Ezeket a naturális, különleges halcsemegéket nem aromákba áztattuk, hanem egy magas alkoholtartalmú folyadékba (ebből ered a Halcohol elnevezés), egész konkrétan kiváló minőségű szatmári szilvapálinkába. Ennek köszönhetően e csalik rendkívül erőteljes, kellemesen gyümölcsös ízzel, illattal rendelkeznek és a természetesen teljes mértékben mellőznek minden mesterséges adalékot, tartósítószert.

Ennél a csalinál 3 szem kemény kukoricát és egy barna lebegő szivacskorongot használtam. Ezek a Hard Corn szemek nagyon strapabíróak, de könnyedén átbökhetők fűzőtűvel
Így fest az elkészült csalifüzér! A szokásosnál egy fokkal szándékosan távolabb engedtem a horogtól, ezzel is próbáltam szelektálni a termetesebb halakat

A másik csali, amit kiemelek, szintén egy leendő újdonságunk, aminek próbái, tesztjei lassan végső fázisba érnek. Ez nem más, mint a TORNADO Pop Up XL Puncs-Menta.
A Haldorádó TORNADO Wafter termékcsalád minden 2020-as fejlesztésünk közül kiemelkedik különleges, egyedi megjelenésével és nagyfokú attraktivitásával. Nagyon nagy öröm számunkra, hogy már a megjelenése után, az év legelején rengetegen szavaztak bizalmat neki, annak pedig még jobban, hogy a csalik rendre beváltották a hozzájuk főzött reményeket és fantasztikus fogásokhoz segítettek hozzá a horgászokat! Nem meglepő, hogy sokakat inspirálnak a csalikban rejlő lehetőségek, és újabb ötletek születnek meg. Nincs ez másképp nálunk sem, hiszen a háttérben folyamatosan zajlanak a különféle tesztek és csalipróbák. Sőt, a legjobban teljesítő prototípusok annyira meggyőzőek, hogy lassan véglegesítjük a 2021-es HALDORÁDÓ újdonságok sorát!
Ez egy vadonatúj termékcsalád egyik hírnöke, ráadásul egyben új TORNADO íz! Amit erről elsősorban tudni érdemes, hogy nagyobb méretben fog forgalomba kerülni, mint a jelenlegi TORNADO Wafter, illetve eltérő lesz a működése is. Míg az utóbbi egy kikönnyített, mérsékelt felhajtóerővel rendelkező pontyfalat, a TORNADO Pop Up XL egy igazán nagy lebegőképességű csali. Ennélfogva tökéletesen használható önmagában, megemelt előkés csali-felkínáláshoz, vagy például gyakoribb esetben más csalik balanszírozásához, lebegtetéséhez. Fontos különbség az is, hogy ez a csali nem füstöl, nem áraszt magából felhőt, attraktivitása azonban így sem marad el a sikeres elődtől! Sőt! Ez a csali például élénk rózsaszín árnyalatot és elképesztően élénk, intenzív aromát kapott. A Puncs-Menta változat esetében, ha a doboz tetejét letekerem és beleszagolok, nekem egy konkrét illat köszön vissza, de az nagyon… Gyermekkorom egyik nagy kedvence, a kölyök Orbit rágó!

A másik csali, amit kiemelek, szintén egy leendő újdonságunk, aminek próbái, tesztjei lassan végső fázisba érnek. Ez nem más, mint a TORNADO Pop Up XL Puncs-Menta!

Ezt az ízt mindenképpen univerzálisnak mondanám, az a tapasztalatom, hogy egész évben eredményesen használható: legyen szó hideg, jégolvadás utáni, átmeneti, nyári meleg vagy lehűlő vízről, bármelyikhez szívesen ajánlom!

Ez a csali élénk rózsaszín, de nem túl hivalkodó árnyalatot és egy nagyon-nagyon különleges, édeskés, kevert aromát kapott
Egy Halcohol fekete tigrismogyorót könnyítettem ki egy szem TORNADO Pop Up XL Puncs-Menta csalival
Ez bizony nem kis halnak való falat! A végeredmény egy rendkívül érdekes és fogós kombináció
A csalik a lehető legtökéletesebb pozícióban, finoman kikönnyítve kelletik magukat. Ezeknek bizony kevés hal tud ellenállni!

Augusztusi túra, irány ismét a „kékhal”!

Alig vártuk, hogy elérkezzen a túra időpontja, amit augusztus közepére terveztünk. Erre a pecára egy horgászbarátunk, Hunyadi Ádám is csatlakozott hozzánk harmadikként. Hasonlóan a júliusi alkalomhoz, ezúttal is igazi nyári kánikulát sikerült kifogni. Apropó, kánikula és hőség… Ezzel kapcsolatban megemlítek egy érdekes tapasztalatot. Máshol ilyen körülmények között jellemzően az éjszakai időszak szokott eredményesebb lenni, viszont itt, Dabason ennek semmi nyomát nem láttuk. Soha, egyetlen olyan éjszakánk sem volt, amikor akár csak megközelítőleg annyit vagy olyan méretű halat fogtunk volna, mint nappal. Nagyon furcsálltam ezt, az okát egyelőre nem tudom, de egyértelműen úgy tűnik, hogy ebben a nagy víztömegben az éjszaka sötétjével a halak is kevésbé aktívak lesznek. No de lássuk, miként is zajlott az augusztusi horgászatunk:

Augusztus közepén újra visszatértünk a Dabasi kavicsbánya tóra
A horgászhelyemtől 70 méterre található bóját horgásztam meg…
… pontosabban ennek a jobb és bal oldalát a két botommal
A horgászat elmaradhatatlan része volt az alapozó etetés, amit naponta kétszer Spomb segítségével végeztem el
Ehhez N-Butyric Acid Főtt Tigrismogyoró Mixet használtam (etetésenként 2 csomagot), amit némi FermentX Concentrate Tejsavas Betainos adalékkal ízesítettem
Végre, újra ezen a csodás vízen horgászhattam, imádom az ilyen nyári túrákat!
Mindkét szerelék a bója körül, jöhetnek a halak!
Az első fogásom ez a színpompás, formás tükörponty volt
Ádámnak is beindult a peca, egymás után fogta a hasonló forma tőpontyokat
Minden halat szabadon engedtünk egy-egy gyors fotó után
Ennél a fotónál nem tudtam, minek örülnék jobban, ha a szitakötő nyugton marad és tudok lőni egy jó képet, vagy inkább valami kirántja alóla a spiccet a vehemens kapással… :-) Hát, most az előbbi történt…
… de az utóbbira sem kellett sokat várni!
A nyári hőségben fantasztikus érzés volt a hűsítő vízben állva fárasztani a halakat
Nem is akármilyen halakat! Őszinte a mosoly, ha az ember egy ilyen szép bányatavi tükörpontyot tarthat a kezében!
Gyakori vendégeink voltak a hattyúk, amik némi potya magot remélve közel merészkedtek hozzánk
A partszéli vízben rengeteg apróhal úszkált, rájuk pedig rendszeresen vadásztak a kiló körüli balin ifjoncok. Eleinte még odakaptuk a fejünket a felszíni csobogásokra, de később már annyira megszoktuk, hogy az volt a furcsa, ha nem hallottuk
Nyári színfolt
Peti a második túrán is sok szép pontyot fogott
Kapásra várva… horgászhelyünk kora-délutántól már így nézett ki, nagyon jót horgásztunk a fák hűs árnyéka alól
Fegyverek beélesítve… bármelyik pillanatban benne lehet álmaink hala!
Ha nem is az, amiről álmodoztam, mégis olyan hal tisztelt meg, ami nagy mosolyt csalt az arcomra…
Sokatmondó pillanat… Kínálatunk legerősebb, legnagyobb terhelhetőségű feederbotja a Big River 390RXH, mégsem egy durung, karó bot! Persze ne menjünk el amellett sem, hogy ezek a bányatavi halak egytől egyig hihetetlen erővel és kitartással küzdöttek a horgon, sokszor közvetlenül a merítő elől törtek vissza a mélybe!
Hatalmas boldogságban volt részem, hiszen sikerült megfognom új spanyol pikkelyes ponty rekordomat! Ez aztán a trófea!
Egy tökéletes nyári pillanat… napsütés, hűs víz és egy finom görögdinnye
Ez volt a leginkább jellemző méret a horgászaton, az ilyen méretű tőpontyból fogtuk a legtöbbet
Ádám és egy harcos délutáni nyurgaponty
Emlékezetes fogás volt ez a termetes, bronzos árnyalatú, tömzsi farkú tőponty is, az egyik legnagyobb, amit ezen a pecán sikerült horogra csalnom
Délutánonként állandó vendégeink voltak a tőkés récék, amik szorgosan kapkodták fel a napközben lehullott etetőanyag morzsákat
Élménydús, de egyben fárasztó napjaink voltak. Nagyon jólesett a nap végén megpihenni és egy finomat vacsorázni, főleg ilyen kilátással!

Összegzés

Összességében nem kérdés, hogy eredményesként könyvelhetjük el azt a horgászatot is. Látványosan sikerült növelni az átlagsúlyt, hiszen szinte minden halunk 5 kg felett volt, illetve több 10 kg-ot meghaladó példány is megtisztelt bennünket. Nehéz ilyenkor úgy megfogalmazni a bennem forgó gondolatokat, hogy egyszerre vissza tudjam adni azt a hálát, amit az itteni élményeim kapcsán érzek, hiszen fantasztikus halakkal ajándékozott meg a tó a 2020-as túráim során is, illetve azt is el tudjam vele mondani, hogy miként szemlélem/szemléljük most a dolgokat, két lábbal a földön… Be kell látnunk, kissé bilibe lógott a kezünk, mert bár a legjobb tudásunk szerint tettünk meg mindent az áhított nagy fekete amurért, ennek megfogása idén elmaradt. Petivel sokszor kiértékeltük, átbeszéltük meglátásainkat a horgászat után és egészséges önkritikával is azt kell mondanom, rajtunk nem múlott. Egészen egyszerűen arról van szó, hogy sok-sok ezer hal mellett az esélyeink csekélyek voltak ennyi idő alatt arra, hogy épp akkor, épp ott és épp úgy kínálhassuk fel csalinkat a mélység egyik királyának, hogy azt észre is vegye, pontosabban megszerezhesse, még mielőtt valamelyik mohó ponty a magáévá tenné. 
Mit hozhat a jövő? Az idén megszerzett tapasztalatok birtokában biztos vagyok benne, hogy csakis jót! Amire szükségünk van, csupán egy jó adag elszántság és még több idő… Egy biztos, 2021-ben ismét visszatérünk!

Írta: Putz Tamás
Fotók: Rokolya Péter, Hunyadi Ádám, Putz Tamás

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.