Felnőtt Férfi Országos Horgászbajnokság 2009, döntő - 1. forduló

Felnőtt Férfi Országos Horgászbajnokság 2009, döntő - 1. forduló

A magyar Egyéni Bajnokság befejező szakaszához érkezett. Az utolsó, mindent eldöntő 4 fordulónak a sok szép versenyt látott Maty-éri versenypálya ad otthont. A Magyar Bajnoki cím megszerzése, de a következő évi válogatott keretbe kerülés is ebben a négy napban fog eldőlni, de az elmúlt évekhez képest annyi különbséggel, hogy a versenyzők magukkal hozták a középdöntőben megszerzett pontjaikat. Gyakorlatilag a végeredmény 8 forduló alapján fog megszületni.

A döntőbe jutott 24 versenyző két 12 fős szektorban horgászik, a szektorok között kb. 75 méteres megszakítással. A sorsolás érdekessége, hogy a középdöntőben a szélső és a szélső melletti helyeken horgászók kiemelésre kerültek. Ez azt jelenti, hogy természetesen a következő napokra a megfelelő kiemelésekkel mindenki fog szélső vagy szélső melletti helyen horgászni.

A versenypálya - sok kemény verseny színhelye

Az edzések azt mutatták, hogy folyamatosan érkezik hal a pályára: míg a Maros Mix Kupán egy héttel korábban alig egy kilogramm hallal a szektor elején lehetett végezni, addig az utolsó edzésnapon 20 kg feletti fogás is mérlegelésre került. Még egy nagyon fontos változás érzékelhető, az evezőspálya rekonstrukciós munkálatai miatt teljesen kicserélődött a Maty-éri versenypálya halállománya. A korábban nagyon eredményesen alkalmazott dévérhorgászat a főszereplők hiánya miatt most nem volt megvalósítható. De nemcsak a dévérkeszeg, hanem általánosságban a keszegfélék hiánya is jellemző. Amire készülni kell, az a kárász, a törpeharcsa és a ponty fogása. Hogy a felsorolt halak közül ki mit és milyen arányban fog a szákba tenni, azt nagyban befolyásolta az etetés, az etetés technikája és a horgászat módja is.

A kezdés előtti pillanatok: koncentrálás top szettel a kézben

A forgatókönyvnek megfelelően fél 10 előtt megkezdődött a limitellenőrzés, korrekten, gyorsan haladt a pontosan összeállított mennyiségeknek köszönhetően. Fél 11 előtt 5 perccel, az alapozó, vagyis nehézetetésre szólt a kürt, majd elkezdődött az első forduló. Kérdés volt, hogy az érkezett hidegfront, szél, csapkolódó eső mennyire fogja befolyásolni a halak kapókedvét… de azonnal jelentkeztek a halak, nem telt el az első perc, szákban voltak az első kárászok és pontyok. A szerencsések gyorsan kilónyi előnyre tettek szert.

Varga József az első percben pontyot szákol…
… Kaló Zoltán pedig kárászt röptet

Az első órában minkét szektorban szinte folyamatosan jött a hal, jellemzően a kisebb-nagyobb pontyok és kárászok. A teljesen megállított szereléken felkínált csalit előbb-utóbb kárász vagy ponty vette fel. A mozgó csalit előszeretettel támadta meg a törpeharcsa. A két módszert ügyesen kombinálva el lehetett kerülni a nagyobb szüneteket. A törpeharcsák átlagsúlya 6-8 dkg, jó taktikával jelentős mennyiséget lehet fogni belőlük a „pontymentes” időszakokban. A fogható pontyok átlagsúlya 0,5-1,5 kg közé esett, de inkább az alsó határ közelében levő volt a gyakoribb.

Döme Gábor egy „egyen” ponttyal

A második órában lassult kissé a halfogás, ekkor a törpeharcsák vették át a főszerepet. Az eléggé felerősödött szél sem kedvezett a csali mozdulatlanul való felkínálásának.

Heimann Jóska ütemesen fogta a törpét, sajnos a pontyok elkerülték

Az „A” szektorban fej-fej mellett haladt Walter Tamás, Várszegi Balázs, Döme Gábor, Csőregi Balázs. Azt nagyon nehéz volt eldönteni, hogy melyikük vezet éppen, mert előfordult, hogy félóra alatt 5-6 pontyot is szákba terelt valamelyikük, de az is, hogy utána ugyanennyi idő alatt csak néhány törpe és kárász került horogra.

Walter Tamás
Várszegi Balázs

A „B” szektorban a pontyokat sorban szákolva nagyon jól kezdett Varga József, de folyamatos fárasztással hívta fel magára a figyelmet a két fiatal csapattárs, Nagy András és Kaló Zoltán is. Aztán az utolsó órára Varga József elől eltűntek a pontyok, míg az „ifjú titánok” sorban fogták a kárászokat és a törpeharcsákat.

Kaló Zoltán nagy kedvvel horgászott
A csapattárs Nagy Andris sem maradt le mögötte

A harmadik órára az „A” szektorban is csendesedett kissé a halfogás, bár aki a meglehetősen erősen áramló vízben - az etetéstől néha méterekre - megtalálta a kárászcsapatot, annak nem kellett sokat várakozni a kapásra. Walter Tamás és Várszegi Balázs - a két szomszéd - az utolsó órában szinte egy ütemre fogták a kárászokat.

Csőregi Balázs nyugodt ritmusban, szépen fogta a halat

Nagyon nehéz volt a külső szemlélőnek megállapítani, éppen ki is vezet a szektorban. Azt lehetett tudni, ki az a 2-3 horgász, aki ott lehet az elején, de biztosat majd a mérleg mutat.

Egy ritka darabos dévér. Erdei Attila minirakóssal fogta

Hamar elérkezett az az idő is, gyorsan eltelt a három óra, eseménydús fordulón vagyunk túl.

Gratulálni lehet Walter Tamásnak az „A” szektor közepéről hozott egyesért, de a szorosan a nyomában levő Csőregi Balázs is kiválót horgászott.

Walter Tamás és szektorgyőzelmét jelentő zsákmánya

Az „A” szektor eredményei:

Az „A” szektor mérlegelőlapja

A „B” szektorban figyelemreméltót horgászott a két fiatal versenyző, Nagy András és Kaló Zoltán, mindketten 20 kg fölé tették a lécet.

Kaló Zoltán szektor egyest érő terítékével
A „B” szektor mérlegelőlapja

A középdöntő áthozott pontjaival így alakult az eredmény a mai forduló után:

A mai forduló utáni összesített eredmény

Holnap új forduló, újabb küzdelem, új remények.

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.