Az oldal sütiket használ a megfelelő működés érdekében.
A nyári, kora őszi horgászatok nem mindig kecsegtetnek a legjobb fogási esélyekkel. A nagy meleg, alacsony vagy épp túl magas légnyomás mind-mind a pontyhorgász ellenségei, nem optimálisak kedvenceink horogra kerítésére, azonban sokszor a legváratlanabb időszakokban történik meg az a bizonyos csoda.
Hazánkban az utóbbi évtizedben drasztikusan megnövekedett azon vizek száma, melyekben a törpeharcsák túlszaporodtak. Megnövekedett egyedszámuk páratlan falánksággal társul, a horgászok által felkínált csalit, ahogy vízbe ér szinte azonnal, a pontyoknak esélyt sem hagyva támadják meg, arról nem is beszélve, hogy a csalinak huzamosabb ideig kellene érintetlennek maradni ahhoz, hogy az öregebb egyedek megfogására is reális esély nyíljon. Azokra a tippekre próbálok rávilágítani, hogy hogyan is tehető eredményessé a pontyhorgászat ezeken a nem éppen könnyű vizeken.
Annak idején a finomszerelékes peca volt a mindenem, matchbottal kergettem a keszegeket és pontyokat a helyi egyesület taván, később magával ragadott a pergetés és a folyóvíz, így a ragadozóhalak szerelmese lettem a vén Dunán, most pedig nagy halakra vadászom kedvenc csatornám partján, a festői szépségű és vad Zsitván.
A kendermag kétségkívül már évtizedek óta a pontyhorgászat egyik legnagyszerűbb csalija. Erről a fantasztikus aprómagról tényleg elmondható, hogy kiállta az idők próbáját és szinte semmit sem veszített vonzó hatásából. Az alábbi írásban bemutatom, hogy egy egyszerű útmutató segítségével még hatékonyabbá tehető a kender, ami jelentősen megnöveli a fogósságát.
Sokan félnek és szinte ódzkodnak az iszapos területek meghorgászásától. Reálisan gondolkozva az iszapban találhatók meg azok a természetes táplálékok, amik a pontyok legfőbb élelemforrását jelentik. Az öreg, tapasztalt pontyok egytől egyig az iszapos részeket pásztázzák és keresik egész évben. Hogyan keresem és horgászom meg én ezeket a területeket? Erre próbálok meg pár ötletet, tanácsot adni!
A mai, felgyorsult világban már nagyon kevesen engedhetik meg maguknak, hogy huzamosabb, akár hetekig tartó horgásztúrákon vegyenek részt. A legtöbb horgász (köztük én is) annak is örül, ha egy délutánra vagy éjszakára kijut a vízpartra és kedvenc hobbijának hódolhat. Ilyenkor pedig egyáltalán nem mindegy, hogy mivel kedveskedünk a pontyoknak! Mutatom az egyik kedvenc keverékemet, ami egy szuper halmágnes és már sokszor bizonyított!
Ha a bojlik vonzerejét a forraló trükkel megnöveled, BIZTOSAN több pontyot fogsz majd! Napjainkban a csúcsminőségű bojlik széles választéka áll rendelkezésünkre. A legkövetkezetesebb horgászok hajlamosak egy bizonyos típussal lenyomni egy-egy szezont ugyanazon a vízterületen, ez pedig arra ösztönzi a pontyot, hogy minden gond nélkül megszokott és biztonságos táplálékforrásként azonosítsa ezeket a golyókat és el is fogyassza őket. Aki egy neves cég termékének szavaz bizalmat, nem fog csalódni, elvégre a minőségi csali bizonyított már, így az etetősdi hosszú távon mindig kifizetődő lesz.
Az év első hónapjai általában a kiállításokról és nyílt hétvégékről szólnak, melyek után a legtöbb horgász már nagyon várja, hogy „kiszabadulhasson” a vízpartra és kedvenc hobbijának hódoljon ismét. Ezeken a rendezvényeken nagyon sokan teszik fel nekem azt a kérdést, hogy mivel érdemes tavasszal próbálkozni, én mit ajánlok erre az időszakra? Éppen ezért úgy gondoltam, érdemes szentelni egy írást ennek a témának is.
A zord, hideg tél után sokan várják a tavasz első napjait, hogy újra kedvenc hobbijuknak hódolhassanak. Ám jégolvadás után sokszor nem rutinfeladat a halfogás, bizony előfordul, hogy minden kapásért keményen meg kell dolgozni! Ebben az írásban ezekhez a horgászatokhoz szeretnék támpontot adni, hogy minél több élményhez segítsem hozzá a cikk olvasóit.
A pontyhorgászat rohamos fejlődésében nem csak a külföldi cégek haladnak óriáslépésekkel előre. Hazánk felszerelés-, etetőanyag- és csaligyártói is folyamatos kutatómunkát végeznek. Fejlesztéseik az egyre könnyebb, korszerűbb és minél gyorsabb halfogást elősegítő eszközök és csalik gyártását szolgálják, ráadásul (főként) magyar horgászoknak! Ebben meghatározó szerepet képvisel a Haldorádó. A sokéves kutatómunkának, megannyi szakember közreműködésének és neves horgászok rengeteg vízparton eltöltött óráinak gyümölcse a FermentX termékcsalád.
Az eredményes pontyozás a horgászok számára izgalmas kérdés. Amennyiben nem jön hozzánk a hal, akkor menjünk és keressük meg mi! Legnépszerűbb sporthalunk étvágya - étkezési szokásaival együtt - roppant változékony és látszólag kiszámíthatatlan. Ha jól eszik, könnyen foghatunk belőlük tucatnyit is.
Összetartás és csapatszellem. Két olyan fogalom, amely úgy gondolom/látom/tapasztalom, hogy sajnos egyre inkább „kihalófélben” van hazánkban. Számos olyan példát tudnék sorolni a különböző sportágaktól a szimpla „baráti” társaságokig, ahol e két kulcsfontosságú tényező hiánya miatt tartunk ott manapság, ahol tartunk. Nincs ez másként a horgászatban sem. Ide sorolhatnám a rabsicok tevékenységeinek kiiktatását, a „halvándorlás” megakadályozását vagy a különböző jótékonysági cselekedetek hiányát is.